http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Czekając na starostę czyli polityczny poker... Będzie sensacyjne nazwisko?

Wyróżniony Czekając na starostę czyli polityczny poker... Będzie sensacyjne nazwisko?

Pilak, Gruszczyński, Hennig-Kloska, Tomaszewski czy może jeszcze ktoś inny? Kto zostanie nowym starostą gnieźnieńskim w efekcie bardzo zaskakujących wyników wyborów samorządowych w naszym powiecie? Giełda nazwisk i spekulacji na temat obsadzenia tego stanowiska jest tematem wielu rozmów, a nazwiska niektórych kandydatów brzmią wręcz sensacyjnie.


Jedno jest dziś pewne, trwają rozmowy na temat utworzenia nowej koalicji rządzącej w Radzie Powiatu Gnieźnieńskiego po tym, jak Koalicja Obywatelska wygrała wyborcze głosowanie z wynikiem 12 mandatów radnych powiatowych. Idealnym kandydatem na koalicjanta dla tego ugrupowania jest Sojusz Lewicy Demokratycznej, który zdobył trzy mandaty. Taka koalicja już zresztą rządziła naszym powiatem w latach 2010-2014.

Nawet realny mógłby być scenariusz powrotu poprzedniego kierownictwa z Dariuszem Pilakiem jako starostą i Robertem Andrzejewskim jako wicestarostą. Ten drugi jednak już dziś zaprzecza, aby miał takie zamiary, bo niedawno został dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 10 i tam czeka go kilka projektów do zakończenia i rozliczenia. Pierwszy natomiast raczej pozostanie dyrektorem w Miejskim Ośrodku Kultury, choć wydaje się jedynym człowiekiem posiadającym wystarczające doświadczenie do kierowania Starostwem Powiatowym w Gnieźnie, gdzie zasiadał, jak już wspominaliśmy w roli starosty, a wcześniej przez blisko 3 lata był wicestarostą. – Jeśli zostanie mu złożona konkretna propozycja w tym kierunku, to on ją na pewno przyjmie i to chyba byłoby nie najgorsze rozwiązanie – tak mówi jedna z osób związanych z Platformą Obywatelską w Gnieźnie.

Decydująca w tym temacie będzie zapewne rozgrywka między niezwykle zaprzyjaźnionymi i blisko działającymi w ostatnich miesiącach, czyli duetem Pauliną Hennig-Kloską i Piotrem Gruszczyńskim, a akcje posłanki Nowoczesnej podobno bardzo wzrosły, bo były senator nie mierzy podobno w fotel starosty, a w powrót do krajowego parlamentu. – On nie będzie starostą, bo chyba byłoby mu trudno na tym odcinku teraz pracować – ucina krótko nasz rozmówca, który na pytanie o Paulinę Hennig-Kloskę odpowiada podobnie krótko. – Ten scenariusz jest możliwy, ale pani poseł musiałaby się zdecydować – ocenia.

Zresztą sam P. Gruszczyński w rozmowie z naszym portalem, pytany o to, czy będzie starostą odpowiedział: - Nie ukrywam, że moje nazwisko było wymieniane pod tym kątem. Ale mi dzisiaj jest trudno powiedzieć, czy chciałbym się podjąć tego zadania w kontekście dramatycznej sytuacji finansowej starostwa. Po drugie, być może to jest teraz czas na młodych.

Czy giełda nazwisk jest zamknięta? Czy możliwe jest jeszcze inne rozwiązanie? Jaromir Dziel? Zbyt mało prawdopodobne? To idźmy zatem o krok dalej! Niewykluczone, że zostanie wysunięta inna kandydatura i dziś może to brzmieć bardzo zaskakująco, ale kto z tej koalicji nie miałby sobie lepiej poradzić w nowym, trudnym scenariuszu, jak nie najbardziej doświadczony w polityce, były poseł Tadeusz Tomaszewski z SLD? Czy sygnatariusze nowego porozumienia w powiecie mogą ostatecznie zdecydować się sięgnąć po takie rozwiązanie, o tym przekonamy się pewnie dopiero za tydzień, albo nawet później.

Na koniec jednak padnie jeszcze jedno nazwisko kandydata, które brzmi najbardziej nieprawdopodobnie, choć nasz informator nam radzi, by go nie skreślać przedwcześnie. To Czesław Kruczek (obecnie wicedyrektor Departamentu Edukacji i Nauki w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu), o którym też się spekuluje, jako „czarnym koniu” szefa Platformy Obywatelskiej. – To byłby starosta najwygodniejszy dla Piotra Gruszczyńskiego, bo to jeden z jego najbliższych współpracowników w partii. Dodatkowo jest to człowiek niekonfliktowy i pracowity, a powiat potrzebuje teraz dużo spokoju i wiele pracy – słyszymy.

Wszystkie wyżej opisane opcje są realne jeśli dojdzie do porozumienia Koalicji Obywatelskiej z Sojuszem Lewicy Demokratycznej...

A już wkrótce kolejne informacje w tym temacie, w tym nazwiska potencjalnych członków Zarządu Powiatu i nowych dyrektorów wydziałów Starostwa Powiatowego (w przypadku objęcia władzy przez Koalicję Obywatelską i SLD szykuje się bowiem duża wymiana kadr w starostwie).

16 komentarzy

 • Do roboty!
  Do roboty! czwartek, 25, październik 2018 21:49 Link do komentarza Raportuj

  Kto w Urzędzie zapisuje się do związków zawodowych. Chyba tylko nieroby i nugusy co niewiele potrafią i boją się o swoje stołki

 • Filip
  Filip czwartek, 25, październik 2018 18:10 Link do komentarza Raportuj

  Czy szpital to pomysły P. Ostrowskiego, było wiadomo dla znawców że ten projekt jest przerośnięty na tamte możliwości finansowe Gniezna ale jechano z rozmachem wiedząc że następna ekipa i tak sobie nie poradzi. Kolejna ekipa próbowała coś działać ale jak w worku pusto a tak było w kasie budżetu to kto da z kąt weźmie. Nastała nowa ekipa i co ciągle tylko mowa że robimy, zrobimy i nic. Zobaczymy czy te pieniądze które tak woził jeden poseł do Gniezna dojechały. Teraz się okaże ile jest w tej kasie a chyba słabo bo policji, służbie więziennej, niepełnosprawnym, nauczycielom, pielęgniarkom obiecują ale jakość nikt nie dostał. A jak się ma tak dużo w kasie to jaki problem. Kiedyś jeden z posłów pokazywał ile powinno kosztować paliwo inny ważny mówił jak to z frankami i co kroją nas ?

 • zenon
  zenon czwartek, 25, październik 2018 08:36 Link do komentarza Raportuj

  Słychać informacje że Ta dyrektorka opowiada że nie jest z PIS-u, pamięć traci bo przecież kto z jednym z posłów uzgadniał powołanie związków i kiedy to dyrektor organizuje związki i zostaje szefem. Zasługi i szacunek zdobywa się wiedzą i pracą oraz umiejętnościami współżycia z ludźmi. Brakło obecnie rodziny.

 • Wicek
  Wicek czwartek, 25, październik 2018 06:21 Link do komentarza Raportuj

  Starosta ? Im starszy tym lepszy. A jest w czym wybierać

 • Floga
  Floga czwartek, 25, październik 2018 00:01 Link do komentarza Raportuj

  Śmiechu warte, chwalić ekipe obecnego Zarządu. Wszyscy starostowie przed obecnymi byli lepsi niż ta koalicja skłuconych i odchodzących w niesławie ludzi. Jak oni traktowali podwładnych!!!!! Jeszcze ludzie z powiatu powiedzą wiele po ich odejściu co przechodzili pod rządami pisu i psl. Kto wie czy ich do sądu nie podadzą????

 • obiektywnie
  obiektywnie środa, 24, październik 2018 23:41 Link do komentarza Raportuj

  społeczeństwo gnieznieńskie sie uwstecznia... kto to głosował? Przecież szpital doprowadzili do ruiny.... Większość miała okazję się popisać wcześniej.. Popisałą się, jednakze nie w tym kierunku... Strach myśleć w jakim teraz pójdziemy...

 • niepo
  niepo środa, 24, październik 2018 22:49 Link do komentarza Raportuj

  a co? może p. Hennig-Kloska jak już tak dobrze wie jak źle szpital działa to będzie wiedziała jak uzdrowić

 • Wicek
  Wicek środa, 24, październik 2018 22:26 Link do komentarza Raportuj

  Starosta ? Im starszy tym lepszy. A jest w czym wybierać

 • obiektywnie
  obiektywnie środa, 24, październik 2018 20:48 Link do komentarza Raportuj

  tegoroczne wybory tragedia. PO smiechu warte! połozyli szpital na łopatki, doprowadzili do ruiny. Tragedia.. Ostani starosci zrobili kawał dobrej roboty, a teraz tragedia!!! Za przeproszeniem, kto to wybierał?! Uwsteczniamy się!

  makabra!!!

 • Endrju
  Endrju środa, 24, październik 2018 18:54 Link do komentarza Raportuj

  Kruczek? To chyba niesmaczny żart.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.