http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Ponad połowa nowego szpitala już wybudowana

Wyróżniony Ponad połowa nowego szpitala już wybudowana

Dziś wojewoda wielkopolski podpisał ze starostą gnieźnieńskim umowę dotyczące oficjalnego przekazania środków finansowych z budżetu państwa na dalszą rozbudowę szpitala powiatowego w Gnieźnie.


Z budżetu centralnego na ten cel pozyskano w tym roku spore środki, bo aż 5,7 mln złotych, a w ciągu trzech ostatnich lat łącznie przywieziono w Warszawy do Gniezna ok. 16 mln złotych na Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie. – Tych pieniędzy nie byłoby bez zaangażowania tych obecnych tutaj dzisiaj posłów. Wojewoda tu pełni jedynie funkcję urzędniczo-biurokratyczną, ale oczywiście było moje wsparcie dla tej inicjatywy, bo każda inwestycja, która dzieje się tutaj na terenie Wielkopolski, a zwłaszcza w zakresie służby zdrowia, to jest rzecz cenna, bo robiona dla naszych pacjentów – mówi Zbigniew Hoffmann, wojewoda wielkopolski.

Ze swoich poczynań są bardzo zadowoleni ci, którzy rzeczywiście wiele zrobili, by pieniądze potrzebne dla rozbudowy tego szpitala do Gniezna przywieźć. – Na pewno nam trudno się tym chwalić, ale bez działań moich i pana posła Witolda Czarneckiego trudno pewnie byłoby sobie wyobrazić, że najpierw pani premier Beata Szydło, a później pan premier Mateusz Morawiecki złożyli podpisy pod tymi rozporządzeniami o przeznaczeniu tych najpierw 5 milionów, a potem 3 milionów i następnie ponownie 3 milionów dla naszego szpitala. Więc myślę, że wykazaliśmy się dużą skutecznością w tych działaniach, ja jeszcze zabiegałem o wiele innych środków, m. in. ministerialnych i łącznie, ze środkami unijnymi uzbierało się tego ok. 28 milionów i ci, którzy przyjdą po nas właściwie otrzymują ten szpital w końcowym stadium rozbudowy – zaznacza Zbigniew Dolata, poseł Prawa i Sprawiedliwości i szef struktur powiatowych tej partii w powiecie gnieźnieńskim.

Początki inwestycji do łatwych nie należały. Ta mogła ruszyć dopiero po wykupieniu praw autorskich do projektu i po naniesieniu do niego wielu poprawek. – Ta inwestycja, czyli budowa tego szpitala jest zrobiona na 60 proc. a więc zostało niewiele do jej zakończenia i w tej chwili będzie oddawany SOR, blok operacyjny na koniec tego roku. Myślę, że jak na te cztery lata całej kadencji to jest dużo – uważa Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieńska, która wymienia pozytywne skutki mogące wynikać w przyszłości z tego posunięcia. – W wyniku tej inwestycji lokalizacja tego szpitala będzie wkrótce w jednym miejscu, a to wpłynie na koszty funkcjonowania całego szpitala. Oprócz budowy nowej części szpitala, gruntownie remontujemy stary budynek szpitalny przy ulicy 3 Maja, który obecnie nie spełnia już żadnych wymogów i jego pomieszczenia trzeba przystosowywać na nowo do obecnych przepisów i do możliwości wynikających ze współczesności – podkreśla B. Tarczyńska.

Dziś pozyskane środki posłużą na zakończenie całego pierwszego etapu inwestycji. – W rozliczeniu tego etapu inwestycji jest naprawa budynku i zaadaptowanie części wnętrz i to są blok operacyjny, sale porodowe, tomograf komputerowy, Szpitalny Oddział Ratunkowy, lądowisko, blok techniczny, agregaty prądotwórcze (rezerwowe), zbiorniki wody, zbiorniki tlenu i różnego rodzaju instalacji, których są dziesiątki, np. instalacje wewnętrzne, których praktycznie mamy kilometry wewnątrz tego budynku – objaśnia Krzysztof Bestwina, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Gnieźnie, który niemal od samego początku nadzorował prace związane z rozbudową szpitala powiatowego przy ulicy 3 Maja. – Te wszystkie prace powoli dobiegają do końca i za chwilę będą odbiory tego pierwszego etapu inwestycji i z końcem 2018 roku, z początkiem 2019 roku będziemy przenosić ten blok operacyjny do nowego – zapowiada K. Bestwina.

Nie mogło oczywiście zabraknąć dziś pytania o to, co dalej z rozbudową i czy dyrektor nadal będzie pracował w szpitalu? – To dziś trudno ocenić. Ja zresztą nie wiem, jakie ostatecznie będą rozstrzygnięcia, bo spekuluje się i mówi się o różnych rozwiązaniach. Ja wolałbym o tym mówić dopiero w momencie, kiedy rzeczywiście zostanie wybrany nowy Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego i nowa władza. Nie chciałbym rozstrzygać tych kwestii, bo to chyba jeszcze za wcześnie na to wszystko – odpowiada dyrektor ZOZ-u.

5 komentarzy

 • Czytelnik
  Czytelnik środa, 14, listopad 2018 21:37 Link do komentarza Raportuj

  @Pomarańcz, to nawet wyszukiwarki internetowej nie potrafisz obsłużyć? W sieci jest wszystko.

 • Pomarańcz
  Pomarańcz środa, 14, listopad 2018 12:45 Link do komentarza Raportuj

  Możemy poprosić o prawdziwy życiorys zawodowy kandydatki na wicestarostę?

 • Antypis
  Antypis środa, 14, listopad 2018 11:17 Link do komentarza Raportuj

  No to się okaże ile zbudowali jak nowy zarząd audyt zrobi
  Przecież PiS to mistrzowie manipulacji gmatwania danymi i mistrzowie partyjnej propagandy. A w tle same afery. 60%???każdy kto dom budował wie ze wykończenie środka jest droższe a co dopiero jak tu chodzi o sprzęt medyczny. Fantasci. Strasznie się nameczyli żeby tę kasę publiczna od pisowskiego rządu wydostać.

 • viki
  viki środa, 14, listopad 2018 07:38 Link do komentarza Raportuj

  Moje i posła Czarneckiego ! A Ostrowskiego nie ? Nawet siedzieć koło Ostrowskiego nie chcieli, czyżby był nie szczepiony?

 • Pan Cogito
  Pan Cogito wtorek, 13, listopad 2018 21:38 Link do komentarza Raportuj

  Ha ha ha. Masz kochany pisie gnieźnieński poczucie humoru... Zaiste....

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.