http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Tajemnice Trzech Stuleci” - przeżyjmy to jeszcze raz...

Wyróżniony „Tajemnice Trzech Stuleci” - przeżyjmy to jeszcze raz...

Czas szybko biegnie… Już trzy tygodnie minęły od zakończenia pierwszej edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który odbył się w gościnnych salonach zespołu pałacowo-parkowego w Czerniejewie. A wydaje się,  jakby to było wczoraj… To wydarzenie, jedno z największych tego typu w Polsce, pokazało, że w Wielkopolsce istnieje ogromne zapotrzebowanie na tego typu inicjatywy historyczne. Festiwal udowodnił też, że organizacja pozarządowa – a taką jest Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć” – może zrobić przedsięwzięcie promujące walory turystyczne i historyczne regionu. Przeżyjmy to jeszcze raz…


Blisko 2,5 tysiąca uczestników z całej Polski, 29 wykładów, wystawa, koncert oraz mini-targi książki historycznej i regionalnej – to wszystko złożyło się na I Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 29 marca do 31 marca zorganizowany został w zespole pałacowo-parkowym w Czerniejewie niedaleko Gniezna w Wielkopolsce. Organizatorami wydarzenia byli Aleksandra i Karol Soberscy oraz ich Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”.

Pomysł Festiwalu narodził się podczas naszych wyjazdów na spotkania miłośników historii, skarbów i tajemnic czy to na Zamek Książ, czy do Zamku Czocha. Bywając tam od kilku lat zastanawialiśmy się, dlaczego podobnego przedsięwzięcia nie zorganizować u nas w Wielkopolsce, a konkretnie w powiecie gnieźnieńskim, gdzie mieszkamy i działamy. Festiwal był skierowany do wszystkich miłośników historii, zabytków, architektury, tajemnic i zagadek historii, ale też do poszukiwaczy skarbów i turystów, którzy chcą poznać powiat gnieźnieński i Wielkopolskę. Festiwal będzie imprezą coroczną promującą walory historyczne powiatu gnieźnieńskiego i Wielkopolski poprzez sekrety ludzi, miejsc i wydarzeń tego regionu związanych z XVIII, XIX i XX wiekiem. Chcemy pokazać, że nasz region to nie tylko Szlak Piastowski, początki państwa polskiego czy Powstanie Wielkopolskie, ale również ciekawe zabytki, miejsca czy historie związane z I i II wojną światową, to wspaniałe pałace i dwory związane z ziemiaństwem XIX i pierwszych dekad XX wieku, to niezwykłe zabytki techniki, to zapomniani ludzie i miejsca z nimi związane.

Pałac w Czerniejewie
Miejsce Festiwalu zostało wybrane nieprzypadkowo. Wydarzenie to odbyło się w XVIII-wiecznym zespole pałacowo-parkowy w Czerniejewie, jednym z największych tego typu obiektów w Wielkopolsce. Ważną rolę w organizacji Festiwalu w tym miejscu odegrali gospodarze tej rezydencji, Marin Kwiatkowski z żoną Agnieszką, którzy pomysł Festiwalu przyjęli z otwartymi ramionami, a w trakcie samej imprezy stworzyli rodzinną atmosferę, która udzieliła się wszystkim uczestnikom. – Osobiście lubię historię, lubię obiekty zabytkowe, dlatego w pięć minut się zgodziłem na ten Festiwal, bo to jest fantastyczny pomysł, by takie wydarzenie zrobić u nas – przyznaje M. Kwiatkowski

Atrakcje Festiwalu
I Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” rozpoczął się w piątek, 29 marca od zwiedzania miasta Czerniejewa oraz tamtejszego kościoła. Szczególnie wiele emocji towarzyszyło wejściu do krypt, które są otwierane co kilkanaście lat. Należy zaznaczyć, że w tych kryptach znajduje się trumna w której spoczywa gen. Jan Lipski, który w II połowie XVIII wieku zbudował pałac w Czerniejewie w którym odbywał się Festiwal. Inną atrakcją pierwszego dnia było nocne zwiedzanie samego pałacu.

Sobota, 30 marca i niedziela, 31 marca – to z kolei były dni wypełnione wykładami. W sumie w trakcie Festiwalu odbyło się 29 prelekcji (w dwóch salach: Sali Belkowej i Sali Hrabiego), które wygłosili znani, cenieni i rozchwytywani na co dzień prelegenci. W tym gronie znaleźli się m.in. Joanna Lamparska, Elżbieta Guzikowska-Konopińska, Beata Żmuda, Robert Maziarz, Marcin Perliński, Bogdan Rosicki, Michał Młotek, Karol Soberski, Łukasz Orlicki, Krzysztof Kaźmierczak, Jacek Podemski, Piotr Kucznir, Mariusz Borowiak, Jan Nowicki, Radosław Herman, czy Krzysztof Krzyżanowski.

Warto zaznaczyć, że prelegenci zaproszeni na Festiwal byli praktycznie ze wszystkich stron Polski: Pomorza Zachodniego, Pomorza Gdańskiego, Kujaw, Warmii i Mazur, Dolnego Śląska, Lubuskiego, Mazowsza, Górnych Łużyc i oczywiście z Wielkopolski. Tematy poruszone przez prelegentów dotyczyły wyłącznie tematów związanych z XVIII, XIX i XX wiekiem. Skupiliśmy się na tych trzech stuleciach – stąd tytuł Festiwalu – bo naszym zdaniem te trzy wieki są ze sobą mocno powiązane. Tym się różni nasz Festiwal od podobnych w Polsce, że nie ograniczamy się tematycznie tylko do jednego regionu. Taka formuła sprawiła, że do pałacu w Czerniejewie przyjechało blisko 2,5 tysiąca miłośników historii z całej Polski. Uczestnicy Festiwalu przyjechali m.in. ze Starogardu Gd., Brodnicy, Kędzierzyna-Koźla, Wrocławia, Koszalina, Krakowa, Wałbrzycha, Gdańska, Torunia, Bydgoszczy, Szczecina, Przemyśla, Raciborza, Jeleniej Góry, Warszawy, Ostródy, Olsztyna, Szczyrku, Iławy, Kołobrzegu a także z Londynu i Oslo.

Dodatkowe atrakcje
Oprócz wspomnianych prelekcji, Festiwalowi towarzyszyły mini-targi książki historycznej i regionalnej, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Był też koncert na dudy wielkopolskie i skrzypce, przeplatany gwarą poznańską, pt. „Akuratna Wielkopolska, czyli blubranie i dudów granie”, wystawa przygotowana przez Krzysztofa Przybysza pt. „Takiego Łabiszynka nie znacie” (co roku podczas Festiwalu chcemy prezentować wystawę poświęconą jednemu z majątków ziemskich w naszym regionie) oraz sala zabaw i bajek dla dzieci. Furorę wśród uczestników zrobiły też wystawione przed pałacem auta i dorożki pochodzące z okresu międzywojennego.

Tajemniczy pałac
Prawdziwą gratką dla prelegentów, którzy w naszym założeniu stali się swoistymi ambasadorami Festiwalu, był wyjazd w niedzielny wieczór do położonego kilkanaście kilometrów od Czerniejewa pałacu w Zakrzewie w gminie Kłecko. Pałac ten (jeden z najpiękniejszych w Wielkopolsce) – zbudowany w tzw. „kostiumie francuskim” przez Albina Węsierskiego w 1872 r. – jest na co dzień obiektem zamkniętym, ponieważ znajduje się w nim Centrum Szkoleniowe Santander Bank Polska. Jednak ze względu na fakt, że Bank ten był Mecenasem Festiwalu, pojawiła się możliwość zwiedzania pałacu wraz z przewodnikiem i poznania jego intrygującej historii, jego sekretów i skarbów.

Wielki sukces
I Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” okazał się wielkim sukcesem. Wydarzenie to pokazało, że w Wielkopolsce jest ogromne zapotrzebowanie na tego typu prezentację i promocję historii. Zachwyceni Festiwalem byli prelegenci, ale przede wszystkim uczestnicy. Świadczą o tym choćby wpisy do „Złotej Księgi” Festiwalu. Oto jeden z takich wpisów: - „Pałac piękny! Obsługa wspaniała! Festiwal na wysokim poziomie! Właściciele przeuroczy! Karol i Ola pokazali jak trzeba zorganizować imprezę historyczno-regionalną! Całą bohaterską załogę pałacu i członków Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Pozdrawiamy! Piotr Kucznir i Agnieszka Łabuz, Łużyckie Towarzystwo Historyczne Zamku Czocha”.    

Atmosfera Festiwalu zrobiła duże wrażenie na uczestnikach. – Wiedziałem, że szykuje się coś dużego, ale nie spodziewałem się aż tak wielkiego wydarzenia. Całe środowisko fantastycznych ludzi, poszukiwaczy, odkrywców zjechało się z Polski. Pierwsza tego typu impreza w tej części Polski. Zawsze to było na Dolnym Śląsku, który ma swoje tajemnice, ale jak się okazuje tajemnice ma nie tylko Dolny Śląsk. Tutaj też to jest. I dzięki Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” mamy takie wielkie wydarzenie w Czerniejewie, pod Gnieznem. Kapitalni ludzie, kapitalne tematy i wszystko opowiadane z pasją – przyznaje Robert Maziarz, założyciel Muzeum Patria Colbergiensis w Kołobrzegu.

Wszelkie informacje o Festiwalu można znaleźć na stronie www.fundacjahistoryczna.pl/festiwal.

Druga edycja Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” odbędzie się w pałacu w Czerniejewie od 20 do 22 marca 2020 r. Juz dzisiaj serdecznie zapraszamy!Fot. A. Soberska, J. Andrzejewski, W. Biront
Ostatnio zmienianywtorek, 14 maj 2019 20:16

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.