http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Czyste powietrze? Tłumy w MOK-u

Wyróżniony Czyste powietrze? Tłumy w MOK-u

W Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się dzisiaj otwarte spotkanie informacyjne dotyczące programu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska „Czyste Powietrze”. W jego ramach można otrzymać dofinansowanie zarówno na wymianę źródeł ciepła starego typu na ekologiczne, jak i przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku. Zainteresowanie przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Takie tłumy bywają w MOK-u tylko na koncertach świątecznych.


Spotkanie miało przybliżyć program „Czyste Powietrze”. Niestety w Gnieźnie jest ono nieczyste. Celem programu jak przedstawił organizator spotkania, który ma potrwać do 2027 r. jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach.

Tak o programie czytamy w dokumentach i informacjach. W rzeczywistości, niestety nie tylko gnieźnieńskiej, oznacza to przede wszystkim brak świadomości mieszkańców i palenie śmieciami to jedna sprawa a inna sprawa to dotacje. W ramach Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” można otrzymać dofinansowanie zarówno na wymianę źródeł ciepła starego typu na ekologiczne, jak i przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku. To oczywiście jest dla większości bardziej wymowne niż fakt że trujemy się sami. Pewnie to dofinansowanie a nie troska o środowisko sprawiło ogromne zainteresowanie spotkaniem. Warto jednak przypomnieć co mówił prelegent, że z programu będą mogli korzystać właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych – zarówno tych już postawionych, jak i nowo budowanych. Właściciele budynków istniejących mogą wnioskować o dotacje lub pożyczki przeznaczone na wymianę pieca i prace związane z termomodernizacją swoich domów. Ważna informacja to fakt, że właściciele budynków nowo budowanych mogą składać wnioski o dofinansowanie na zakup źródła ciepła oraz starać się o pożyczkę na odnawialne źródła energii.

W ramach PPCzP można otrzymać dofinansowanie na wymianę starych źródeł ciepła na paliwo stałe oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła spełniających wymagania określone w Programie.

Wsparciu podlegają również inwestycje termomodernizacyjne związane z dociepleniem budynku (np. ścian, stropów, dachów) oraz wewnętrznych przegród budynków oddzielających pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych, a także związane z wymianą i montażem stolarki zewnętrznej (okna, drzwi itp.). W ramach dotacji i pożyczki można również sfinansować potrzebną dokumentację projektową: audytu energetycznego, jeśli jest wykonany, projektów instalacji wewnętrznych centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej lub źródła ciepła, czy np. ekspertyzy ornitologicznej. Natomiast niskooprocentowaną pożyczkę można przeznaczyć na instalacje odnawialnych źródeł energii – kolektorów słonecznych oraz mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Łączna pula środków przeznaczona na Program „Czyste Powietrze” w kraju to 103 miliardy złotych. Wysokość wsparcia zależy od średnich miesięcznych dochodów na jedną osobę w gospodarstwie domowym. Od 1 stycznia 2019 r. w związku z wprowadzeniem ulgi podatkowej, Program Priorytetowy Czyste Powietrze będzie zmodyfikowany. Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne pozwoli na odliczenie od dochodu (przychodu) wydatków poniesionych na termomodernizację jednorodzinnego budynku mieszkalnego.

Wnioski w ramach Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” można składać za pomocą portalu beneficjenta, który znajduje się na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodne w Poznaniu.

Spotkanie zorganizowane zostało przy współudziale Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu odbyło się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury. Po wprowadzeniu w zagadnieniu programu wywiązała się długotrwała dyskusja na temat szczegółów realizacji programu.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.