http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Czym jest uchwała smogowa?

Wyróżniony Czym jest uchwała smogowa?

Na ten temat dyskutuje się już dość długo. Wchodzący wkrótce w życie program będzie procesem długofalowym, ale efekty którego powinny się nam opłacać. O co chodzi w uchwale smogowej, którą przyjął Sejmik Województwa Wielkopolskiego w połowie grudnia 2017 roku i która zacznie obowiązywać od maja 2018 roku? Na ten temat rozmawialiśmy z wiceprezydentem Gniezna - Jarosławem Grobelnym, który tłumaczy szczegółowo, na czym zmiany będą polegały i kogo obejmą.


- Co ta uchwała smogowa oznacza dla zwykłych mieszkańców, którzy są posiadaczami pieców opałowych?
- Od maja będzie działo się jeszcze niewiele, dlatego że te przepisy wchodzą w życie odpowiednio od 1 stycznia 2024 roku i od 1 stycznia 2028 roku, w zależności od tego, co posiadają nasi mieszkańcy. Jeśli posiadają oni kotły bezklasowe, to wówczas będą musieli wymienić je na tzw. kotły V klasy, czyli takie, które zapewniają dozowanie automatyczne tego paliwa opałowego i nie mają tzw. rusztu zapasowego, czyli nie pozwalają spalać czegoś innego, niż tylko dedykowany rodzaj paliwa. To będzie trzeba zrobić przed początkiem roku 2024, a kotły III i IV klasy trzeba będzie wymienić przed końcem 2028 roku.

- Od maja 2018 roku jednak też kilka zakazów zacznie obowiązywać.
- One będą dotyczyły już samych paliw opałowych. W domowych paleniskach nie będziemy już mogli spalać m. in. węgla brunatnego, który jest węglem o niskiej kaloryczności. Do tego jeszcze dochodzi zakaz spalania flotów i miałów węglowych, ale też musimy również zwrócić uwagę na nasze kominki, dlatego że tam spalamy biomasę i tu wejdzie zakaz używania biomasy o wilgotności większej niż 20 proc. To oczywiście nie powie zbyt wiele przeciętnemu użytkownikowi takiego kominka, ale oznacza to, że nie będzie można tam spalać biomasę, która leżakowała co najmniej dwa lata. To są obostrzenia dość istotne, Lae pamiętajmy, że drewno, które ścięte zostało np. w tym roku, to generujemy ilość substancji toksycznych mniej więcej porównywalną do spalania złej jakości węgla, a więc tutaj to jest rzecz bardzo istotna.

- Czy oprócz uchwały nie trzeba nam bardziej większej świadomości w tym zakresie?
- Urząd Marszałkowski planuje wydanie specjalnego instruktarza, bo mamy także obostrzenia dla mieszkańców, którzy posiadają tzw. miejscowe ogrzewacze pomieszczeń i one będą musiały w 2026 roku spełniać pewne określone wymagania, które są zawarte w rozporządzeniu Komisji Europejskiej, w tzw. Ekoprojekcie i takie informacje zostaną przygotowane, abyśmy wszyscy wiedzieli o co w tym chodzi i co musimy zastosować.  

- Czy to nam wystarczy, aby z czasem oddychać lepszej jakości powietrzem?
- Tutaj należy wyrazić jedną wielką nadzieję; po pierwsze, że będzie kontynuowanie takich programów, jak KAWKA, które ulżą mieszkańcom przy wymianie tych kotłów opałowych, że dofinansują im taką wymianę, a być może to dofinansowanie będzie nawet wyższe niż jest dzisiaj i będzie wynosiło powyżej 50 proc. i po drugie, że powstaną też rządowe programy, które będą dofinansowywały zakup droższego paliwa opałowego. To najprawdopodobniej będzie ekogroszek, który spełnia wymagania tutaj stawiane, czyli ilość siarki poniżej 8 proc. i ilość popiołu poniżej 10 proc. oraz wartość opału poniżej 23 GJ na tonę. To na pewno będzie paliwo droższe od tego, jaki dziś kupują nasi mieszkańcy i tacy ludzie, którzy spełnią odpowiednie warunki dochodowe powinni otrzymać wsparcie przynajmniej na jakiś okres czasu, żeby te budżety gospodarstw domowych do tego stopniowo przystosować.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.