http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Ekologiczna majówka w gminie Kłecko

Wyróżniony Ekologiczna majówka w gminie Kłecko

Świąteczny początek maja grupa uczniów Szkoły Podstawowej w Dębnicy spędziła  bardzo pracowicie i ekologicznie. Wczoraj młodzież włączyła się w zorganizowane przez Zarząd Koła Łowieckiego Nr 61 „Sarna” w Kłecku prace społeczne na rzecz środowiska. Jak podkreślił łowczy Koła – Jan Siepak, najważniejsze wiosną w terenie są zalesienia i odnowienia. Zalesienia, czyli sadzenie lasu tam, gdzie go do tej pory nie było, koło łowieckie zaplanowało w Rejonie 1 swojego obwodu. Prace wiosenne objęły także konserwację i naprawę budowli łowieckich.


Myśliwi i uczniowie posadzili ponad 1500 świerków na gruntach dotychczas uprawianych przez rolników. Powstały zadrzewienia śródpolne stanowiące bardzo ważny element krajobrazu rolniczego. O tym jak wielka jest ich rola wiedział już w latach dwudziestych XIX wieku Dezydery Chłapowski, który wprowadził sieć zadrzewień śródpolnych i pasów wiatrochronnych na terenie Wielkopolski. Ich zadaniem miało być nie tylko wzbogacenie krajobrazu, ale i pozytywny wpływ na wzrost plonów, przeciwdziałanie wietrznej i wodnej erozji gleby oraz korzystny wpływ na bilans wodny środowiska.

Ważną funkcją tworzonych zadrzewień jest zawsze ochrona różnorodności biologicznej. Stanowią one nie tylko piękny element krajobrazu, ale są również miejscem życia i przebywania wielu gatunków roślin i zwierząt. Młodzież kłeckich szkół współpracująca od lat z Kołem Łowieckim „Sarna” może obserwować w czasie zajęć terenowych, że zadrzewienia stanowią w praktyce ostoję dla wielu gatunków owadów, ptaków i ssaków.

Wtorkowe przedpołudnie minęło niepostrzeżenie, a po zakończonej pracy wszyscy uczestnicy spotkali się przy ciepłym posiłku – żurku prosto z kotła i wspólnym ognisku z kiełbaskami. W pracach wzięli udział myśliwi i stażyści Koła Łowieckiego Nr 61„Sarna” oraz uczniowie klas IV – VII: Agnieszka Błażykowska, Antosia Urban, Karina Sarniak, Wiktoria Rojewska, Szymon Grygiel, Szymon Wawrzyniak, Igor Skrzetuszewski, Kacper Skotarczak, Nikodem Kempski, Hubert Wawrzyniak oraz Jakub Błażykowski.

Dyrekcja szkoły i opiekun uczniów dziękują Zarządowi Koła za zaproszenie, transport, wspaniałą atmosferę i możliwość włączenia się w lokalną akcję na rzecz środowiska Gminy Kłecko.

Ostatnio zmienianyśroda, 02 maj 2018 12:23

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.