http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w OSiW w Niechanowie

Wyróżniony Obchody Narodowego Święta Niepodległości w OSiW w Niechanowie

Narodowe Święto Niepodległości to polskie święto państwowe obchodzone 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r., po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, przywrócono je w okresie transformacji systemowej w 1989 i jest dniem wolnym od pracy.


Młodzież z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP  w Niechanowie aktywnie włączyła się w obchody Narodowego Święta Niepodległości. Czwartego listopada roku wzięła udział w zajęciach „Narodowe Święto Niepodległości” w ramach programu „Z Historią na Ty”. Następnie uczestnicy sprawdzili swoją wiedzę w ramach konkursu historycznego. Pierwszy etap miał charakter testu pisemnego. Wyłonił on 6 finalistów, którzy uzyskali maksymalną liczbę punktów. Finał konkursu odbył się 5 listopada 2015 roku. Tym razem finaliści odpowiadali na wylosowane przez siebie pytania. Pierwsze miejsce zajął Łukasz Wojtczak kl. III, drugi był Maciej Gaca kl. III, a trzeci Rafał Wiśniewski kl. III.

Głównym elementem obchodów niepodległościowych było złożenie wiązanki kwiatów i zapalenie znicza w miejscu martyrologii w podgnieźnieńskim Lesie Jelonek. W tym miejscu czasie okupacji hitlerowcy rozstrzelali mieszkańców gminy Niechanowo. W czasie uroczystego apelu Kierownik Ośrodka przypomniał znaczenie życia w niepodległej ojczyźnie.  Po zakończeniu uroczystości wszyscy wrócili do Ośrodka w atmosferze zadumy i wdzięczności za dar wolności.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.