http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Harcerscy wędrownicy szkolą się w Pierwszej Stolicy

Bieżący weekend upływa w Pierwszej Stolicy nie tylko pod znakiem X Zjazdu Gnieźnieńskiego. W tutejszym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Jana Pawła II (przy ul. Cieszkowskiego) odbywa się bowiem wZlot, czyli Wielkopolski Zlot Wędrowników. To największa harcerska impreza wędrownicza w naszym regionie. Organizatorem przedsięwzięcia jest  Referat Wędrowniczy Chorągwi Wielkopolskiej Związku Harcerstwa Polskiego.


Pierwsza edycja wZlotu miała miejsce pięć lat temu. Wydarzenie odbywa się rokrocznie. Tym razem na jego miejsce wybrano Gniezno. - W Gnieźnie w tym roku dzieje się dużo rzeczy, między innymi rocznica chrztu Polski. Chcieliśmy więc uhonorować w pewien sposób to miasta, nadając mu rolę gospodarza naszej imprezy – tłumaczy Sebastian Kubiak, zastępca komendanta wZlotu.

Nadrzędnym celem trzydniowego spotkania jest szkolenie młodych ludzi i odnajdywanie w nich nowych zainteresowań. - Przez cały weekend spotykamy się z profesjonalistami w różnych dziedzinach. Chcemy odnaleźć w ludziach rzeczy, z którymi będą mogli oni związać swoją przyszłość, a także pasje, które zostaną na całe życie. Idea ta spotkała się z dużym entuzjazmem. W innych województwach zaczęły się odbywać podobne imprezy – mówi Dawid Krieger, komendant szóstej edycji wZlotu.

Uczestnicy (łącznie z kadrą jest to ponad 300 osób) biorą udział w szeregu różnych ćwiczeń i warsztatów. - Ludzie, którzy je prowadzą, to mistrzowie w swoich dziedzinach, ponieważ motto naszego wZlotu brzmi: „Pasja mistrzów – mistrzowie pasji”. Wszystkich czeka między innymi tresura zwierząt, salsa, zajęcia z instruktorem tai chi. Ponadto oferujemy grafikę komputerową czy pracę z social mediami i kulturą – wymienia. S. Kubiak.

Wędrownikiem może zostać harcerz między szesnastym a dwudziestym pierwszym rokiem życia. - Powinien być on profesjonalistą. Powinien wiedzieć, czego chce w życiu i powinien mieć też ustalone cele i konsekwentnie do nich dążyć. Prócz tego powinien mieć rozwinięte w sobie pewne zasady moralne, związane z dojrzałością – zarówno emocjonalną, jak i zawodową. Musi mieć też wyznaczony tor, którym będzie szedł przez całe życie – przedstawia D. Krieger.

Tegoroczny wZlot zakończy się w niedzielę, 13 marca.

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.