http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/nbaner01.jpg

Jak połączyć twórczość literacką z plastyczną?

Wyróżniony Jak połączyć twórczość literacką z plastyczną?

„Czytelnia na Piętrze” działająca w murach  I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie zapowiada nowy program kulturalny na najbliższe tygodnie. Na początek pokazana zostanie wystawa pt. „Z poezją mi po drodze”, podczas której swój premierowy pokaz będą miały prace plastyczne Marii Sikory. Obok nich zostaną natomiast zawieszone wiersze poetów gnieźnieńskich, którzy tworzyli od XV wieku aż do czasów prawie współczesnych.


Wernisaż tej wystawy zaplanowano na piątek, 17 marca o godz. 17.00 we wspomnianej „Czytelni na Piętrze”. Jest to wspólna inicjatywa zespołu zajmującego się działaniami artystycznymi w I Liceum Ogólnokształcącym oraz Gnieźnieńskiego Klubu Literackiego, który działa przy Miejskim Ośrodku Kultury ze wsparciem Starostwa Powiatowego w Gnieźnie.

Wydarzenie jest o tyle niezwykłe, że będzie je można określić mianem niecodziennego połączenia twórczości literackiej z artystyczną. Wszystko za sprawą odkrycia talentu młodej uczennicy tutejszej szkoły. - Wystawa, którą zatytułowaliśmy „Z poezją mi po drodze”, to wystawa wierszy w oprawie plastycznej Marii Sikory, uczennicy naszej szkoły, dziewczyny niezwykle utalentowanej, która tworzy bardzo interesujące abstrakcje i grafiki, sama nawet zaprojektowała plakat do tej wystawy, a także zaproszenia – mówi Joanna Gronikowska z biblioteki I LO w Gnieźnie.

Obok prac tej młodej artystki zawisną wydruki wierszy poetów gnieźnieńskich, których dzieła były tworzone w dość dużej płaszczyźnie czasoprzestrzeni, która sięga aż do XV wieku, natomiast kończy się prawie w czasach współczesnych. - To jest przede wszystkim fantastyczne miejsce, specyficzna przestrzeń i połączenie poezji z malarstwem jest tutaj bardzo zasadne. Tu są np. nasi przyjaciele, którzy tworzyli na przełomie XX i XXI wieku, czyli Ania Piskurz, Sławek Kuczkowski czy Tomasz Wincenty Rzepa i których niestety już nie ma wśród nas – opowiada Dawid Jung, redaktor naczelny „Zeszytów Poetyckich, poeta, śpiewak operowy oraz regionalista, który dokonał wyboru wierszy do tej wystawy.

Wystawa czynna będzie do końca marca i, jak podkreślają jej twórcy, warto ją odwiedzić i zobaczyć. - Stworzyło się nam przy okazji kilka takich działów fantastycznych, czyli poezja religijna i też poezja jednego wysokiego rangą duchownego, który opisuje swojego poprzednika na tym samym urzędzie arcybiskupa gnieźnieńskiego i ten wiersz jest dość ironiczny. Cała wystawa jest bardzo przekrojowa, zaczyna ja Jerzy Kałwak, jedyny spośród tych wszystkich poeta żyjący. To jest poezja, która pokazuje pewien rozwój literatury gnieźnieńskiej na przestrzeni tych kilku stuleci – zauważa D. Jung.

Działania czytelni wspiera także Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, czyli organ prowadzący I Liceum Ogólnokształcące. - To bardzo ciekawe, że mimo długiego już czasu działania „Czytelni na piętrze” mamy cały czas nowe działania, nowe formy, nowi ludzie i grupy, które biorą udział w tych działaniach. Dziś zapowiadamy połączoną wystawę poezji i malarstwa, za chwilę będzie ciekawa książka historyczna oraz kolejne Czytania Rocznicowe. Cieszy niezmiernie, że te działania zawsze się spotykają z dużą frekwencją – chwali współpracę Marcin Makohoński, dyrektor Wydziału Promocji, Kultury, Turystyki i Sportu w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.