http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Wesele” w Niechanowie!

Wyróżniony Fot. Włodzimierz Biront Fot. Włodzimierz Biront

Jak w wielu miejscach w Polsce, także w Niechanowie odbyło się dzisiaj Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego! Pierwotnie miało się odbyć w przypałacowym parku, ale ostatnie ze względu na kapryśną pogodę Narodowe Czytanie przeniesiono do Gminnego Ośrodka Kultury.


W poszczególne postacie wcielili się: Gospodarz - Zbigniew Bręklewicz, Gospodyni - Elżbieta Rzepecka – Roszak, Pan Młody - Eugeniusz Zamiar, Panna Młoda - Karolina Piechowiak, Ksiądz - ks. kan. Andrzej Ziółkowski, proboszcz miejscowej parafii, Poeta  - Grażyna Kozanecka, Czepiec - Elżbieta Jasek, Maryna - Patrycja Rybarczyk, Radczyni - Małgorzata Trzaskowska i Dziennikarz - Teresa Jastrzębska.

Organizatorami akcji byli: GOK Niechanowo i Biblioteka Publiczna Gminy Niechanowo.

„Wesele” - dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie „Wesela” zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań „Wesela”.

Stanisław Wyspiański (1869-1907) – poeta, dramatopisarz, malarz, inscenizator – był jednym z najgenialniejszych polskich artystów. Wybitny przedstawiciel Młodej Polski, zajmował się wieloma dziedzinami sztuki. Uprawiał malarstwo, pisał utwory liryczne i dramatyczne, libretta oper, projektował witraże, meble, a nawet strój dla Lajkonika. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 11 godzin powieść Sienkiewicza czytali znani aktorzy. W całej Polsce i za granicą „Quo vadis” przeczytano w ponad 2200 miejscach.

W tym roku wybór padł na „Wesele”. Dramat Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji. Dzieło Wyspiańskiego konkurowało z „Przedwiośniem”  Stefana Żeromskiego, „Pamiątkami Soplicy”  Henryka Rzewuskiego i „Beniowskim”  Juliusza Słowackiego.


Fot. (5x) Włodzimierz Biront

1 komentarz

  • Gunslinger
    Gunslinger niedziela, 03, wrzesień 2017 11:06 Link do komentarza Raportuj

    W dzisiejszych czasach na "Narodowe Czytanie" najlepiej nadaje się "Gra o Tron".

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.