http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Na Łazienkach już wiosennie!

Wyróżniony Na Łazienkach już wiosennie!

Sygnał do tej akcji dali nieco wcześniej jej organizatorzy, ale tak naprawdę całą resztę zrobiło absolutne przesilenie wiosenne, które przyszło przed dwoma dniami. To dzięki wysokim, plusowym temperaturom miłośnicy aktywnego wypoczynku dziś mogli pobiec, pomaszerować i poskakać we wciąż jeszcze zimnej wodzie. I tak właśnie nasi aktywni mieszkańcy zainaugurowali nieoficjalny początek wiosny w Pierwszej Stolicy Polski.


Kilkuset gnieźnian wzięło udział w akcji zatytułowanej „Razem w Przedwiośnie”, która odbywała się nad jeziorem Winiary w niedzielne przedpołudnie. Jej celem tradycyjnie już było uwrażliwianie społeczeństwa na potrzeby osób niepełnosprawnych oraz zachęcenie wszystkich do aktywności na świeżym powietrzu. Imprezę zorganizowało po raz drugi Stowarzyszenie RAZEM, działające na rzecz osób niepełnosprawnych i współorganizujące Warsztaty Terapii Zajęciowej przy ulicy Kolejowej w Gnieźnie. – To jest druga odsłona tego działania. Najpierw był spacer z kijkami Nordic Walking, po nim bieg na 10 km i na koniec morsowanie w skutym jeszcze lodem jeziorze. Idea tegorocznego przedsięwzięcia jest poświęcona w całości zbieraniu środków finansowych na promocję mieszkalnictwa wspomaganego dla osób niepełnosprawnych – mówi Kamila Wesołowska-Czajka, kierownik WTZ Gniezno, do którego uczęszcza 60 stałych uczestników.

Na czym polega projekt tzw. mieszkalnictwa wspomaganego, które często jest także nazywane treningowym? – Prowadzimy wspólnie ze Stowarzyszeniem Światowid projekt, którego jednym z celów jest zapewnienie mieszkania osobom niepełnosprawnym oraz osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym. Te mieszkania w chwili obecnej są dopiero przygotowywane, ale już wiemy, że cena wynajmu takiego mieszkania to będzie 900 złotych ze wszystkimi mediami oraz opłatami; to będą mieszkania 2,3-osobowe w Czerniejewie, Niechanowie oraz Nidomiu. W ten sposób chcemy im pomagać w takim usamodzielnianiu i w tej pierwszej fazie projektu jest przewidzianych 21 beneficjentów – informuje K. Wesołowska-Czajka.

Do marszu z kijkami Nordic Walking i biegu na dziesięć kilometrów łącznie zapisało się 121 uczestników. W tej drugiej konkurencji, tak jak przed rokiem wystąpił sam prezydent Tomasz Budasz. Krótko po południu natomiast we wciąż zimnej wodzie znalazło się natomiast ok. 50 morsów.

Wszyscy bawili się bardzo dobrze, bez wyjątku, choć każdy na swój sposób. – To jest pierwsza moja aktywność tej wiosny. Dla mnie chodzenie z kijkami to jest czysta przyjemność, a że mieszkam niedaleko Lasu Miejskiego, to tam sobie spaceruję, i po pięć kilometrów się zdarza. W pewnym wieku każdy rodzaj aktywności jest ważny, a te kijki naprawdę coś dają, bo schudłem i jest fajnie. Waga teraz jest utrzymywana na tym poziomie, jak należy, a do tego człowiek ma okazję obcować z przyrodą i dobrze się z tym czuję, choć młodzi się śmieją, że to sport dla emerytów i niech tak będzie, że sport dla emerytów – opowiada Sławomir Bernacik.

Na mecie na wszystkich oczywiście czekały medale, a panie od morsów dostały po kwiatku z okazji przypadającego 3 dni temu Dnia Kobiet. – W moim przypadku morsowanie to była zwykła ciekawość i chęć spróbowania czegoś nowego. Pierwsze wrażenie było takie, że wcale nie było mi zimno, tylko gorąco, ale to chyba z wrażenia. To hartowanie organizmu dużo daje i to już zauważyłam sama na sobie, bo nie byłam w tym sezonie zimowym ani razu chora, ani nawet zaziębiona. To ma też inne korzyści, ja jestem biegaczką, a morsowanie niweluje również wszelkie dolegliwości mięśniowe, związane właśnie z bieganiem. Jest więc wiele powodów, dla których warto morsować – przyznaje Martyna Kuske.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.