http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Półkolonie w Łubowie zakończone!

Wyróżniony Półkolonie w Łubowie zakończone!

W ubiegłym tygodniu zakończyły się półkolonie dla najmłodszych mieszkańców gminy Łubowo, które odbywały się w tamtejszym Domu Kultury. Tegorocznym hasłem była szeroko pojęta przyroda - maluchy uczestniczyły w wielu wyzwaniach i warsztatach przygotowanych przez zaproszonych gości.


Dzieciaki chłoną wiedzę jak gąbka - jeśli dodatkowo poda im się tę wiedzę w postaci fantastycznej zabawy - efekt edukacyjny murowany! - Podczas pierwszego dnia tegorocznych wakacyjnych spotkań, najmłodsi mieszkańcy gminy Łubowo uczestniczyli w warsztatach historycznych przygotowanych przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, gdzie mieli okazję poznać życie codzienne naszych przodków ich rozrywki, zabawy, przedmioty codziennego użytku. Nie zabrakło przeciągania liny, strzelania z łuku, czy odpoczynku przy bajce. Okazało się , że naszym młodym damom, bardzo do twarzy w średniowiecznej biżuterii – mówi Agnieszka Gadzińska z Domu Kultury w Łubowie.

Kolejny dzień upłynął nam na zmaganiach z zagadkami i podchodami przyrodniczymi (przygotowanie Agnieszka Gadzińska, Kinga Barlik) oraz wykonaniu łapaczy dobrych myśli z włóczki, patyków, szyszek i kamieni.

Ramzes Temczuk, który odwiedził nas w środę, przekazał dzieciakom sporo wiedzy praktycznej na temat suvivalu i pierwszej pomocy. Maluchy dowiedziały się jak wykonać masaż serca, przefiltrować wodę, bezpiecznie używać noża, czy też obronić się w razie napaści. Z zapartym tchem śledziły sposoby wiązania liny i na własnej skórze wypróbowywały skuteczność zawiązywanych przez siebie węzłów.

- Kolejnego dnia, dowiedzieliśmy się, że każdy z nas może stworzyć własny las! Pani Hanna Ludwiczak (pracownia CHO NO TU), pokazała w jaki sposób przygotować las w słoiku tak, by żył samodzielnie, bez naszej ingerencji- powstały prawdziwe cuda. Pobrudziliśmy się wprawdzie dość mocno- ale jak wiadomo, dzieci szczęśliwe, to dzieci brudne. Warsztaty dały dzieciakom możliwość obcowania z naturą w bardzo bezpośredni sposób, bowiem wszystkie elementy lasu (w tym ziemia i piasek), były przygotowywane gołymi rękoma- bez użycia narzędzi ogrodniczych – podkreśla A. Gadzińska.

Półkolonie zakończyły się odwiedzinami Natalii Jędrzejczak (Kasztelania Ostrowska), która nauczyła nas bardzo ciekawej techniki tworzenia prac plastycznych przy użyciu tuszu drukarskiego i szkła- monotypii. Powstały bardzo ciekawe prace! Natalia zdradziła dzieciom wiele sekretów Matki Natury, a nawet pokazała jak można ja podglądać, przy użyciu mikroskopu. Zafascynowani młodzi przyrodnicy, nie chcieli się oderwać od fascynujących obrazów, nie dostępnych na co dzień!

- Bardzo dziękuję Kindze Barlik za pomoc w prowadzeniu półkolonii oraz przepiękną fotorelację, Julii Hartwich, Wiktorii Gadzińskiej i Martynie Kołodziejczuk za pomoc w ramach wolontariatu, wszystkim gościom za wspaniałe pomysły, a dzieciakom, za niesłabnącą energię, radość i entuzjazm! - mówi A. Gadzińska.


Fot. Kinga Barlik

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.