http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Gloria victoribus – chwała zwycięzcom”

Wyróżniony „Gloria victoribus – chwała zwycięzcom”

- Kolejny prezent na stulecie niepodległości! Polacy wygrali puchar Gordona Bennetta. To piękna kontynuacja pasma sukcesów Franciszka Hynka i Zbigniewa Burzyńskiego w zawodach balonowych tragicznie przerwanych wybuchem wojny. Ogromne gratulacje dla naszych bohaterów przestworzy – powiedział premier Mateusz Morawiecki.


W 100. rocznicę odzyskania niepodległości i w 100-lecie Polskiego Lotnictwa Mateusz Rękas i Jacek Bogdański zdobyli dla Polski największe trofeum na świecie – wygrali 62. Puchar Gordona Bennetta - najstarsze i najbardziej prestiżowe zawody w sporcie balonowym.

Zwycięska polska załoga pilotująca balon gazowy „Orzeł Biały”, po starcie ze szwajcarskiego Bern i pokonaniu w linii prostej 1145 km w czasie blisko 59godz. zakończyła lot na historycznych Polach Grunwaldu, w rejonie Ostródy.

Jest to szósty triumf Polaków w historii zawodów rozgrywanych od 1906 r. z przerwami na okres działań wojennych.

Po raz ostatni Polacy świętowali zwycięstwo w tych zawodach 35 lat temu – byli to Stefan Makne i Ireneusz Cieślak z Aeroklubu Poznańskiego.

85 lat temu 2 września 1933r. przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego, żegnana bukietem kwiatów przez delegację Polonii Amerykańskiej w strojach krakowskich, polska załoga balonu SP-ADS „Kościuszko” w składzie kpt. Fr. Hynek – pilot i por. Zb. Burzyński – pomocnik pilota wystartowała z chicagowskiego lotniska Glenview do rywalizacji w XXI Międzynarodowych Zawodach Balonów Wolnych o Puchar im. Gordona Bennetta. Zawody te odbywały się w czasie trwania Century of Progress (Światowa Wystawa Techniki) pt.: „Stulecie Postępu” w Chicago, co tylko spotęgowało zainteresowanie zawodami szerokich kręgów amerykańskiej opinii publicznej oraz w światowym przekazie prasowym i radiowym.

Załoga polskiego balonu po wielu przygodach i pełnych dramatycznego napięcia przeżyciach po blisko 40 godzinnym locie i przebyciu 1361 km wylądowała w niedostępnym rejonie Parku Narodowego Laurentides kanadyjskiej puszczy w prowincji Quebec pokonując największą odległość i zdobywając dla Polski po raz pierwszy prestiżową nagrodę.

Wielki światowy sukces Hynka i Burzyńskiego wywołał falę entuzjazmu zarówno wśród Polonii jak i rodaków w kraju. Zwycięstwo odniesione na ziemi amerykańskiej zapoczątkowało polskie sukcesy w sporcie balonowym na skalę międzynarodową.

Radosna rocznica stulecia odzyskania niepodległości zbiega się w czasie z 60. rocznicą tragicznego lotu ppłk. Fr. Hynka na balonie gazowym SP-BZB „Poznań” po starcie z ówczesnego Placu 21 Stycznia w Gnieźnie w ramach obchodów Święta Lotnictwa.

W naszym mieście zlokalizowany jest jedyny  na świecie w swoim rodzaju pomnik – pomnik aeronauty (1959r.) – Stadion Miejski im. płk. Franciszka Hynka ikony polskiego lotnictwa, wielkiego Polaka i patrioty, na którym swoje zmagania toczą zawodnicy miejscowego klubu Car Gwarant Start Gniezno. To symboliczne połączenie w jednym miejscu dwóch żywiołów rycerzy przestworzy i rycerzy czarnego sportu, symbolicznie nawiązuje do męstwa i odwagi wojów Mieszka I i rycerstwa Bolesława Chrobrego.

Gnieźnianie pamiętają o lotniczym patronie obiektu sportowego przy ul. Wrzesińskiej, który spoczywa na Warszawskich Wojskowych Powązkach w Alei Zasłużonych. Tegoroczny znicz hołdu z wizytówką Gniezna w imieniu Prezydenta Miasta Pana Tomasza Budasza zapalił na grobie płk. Franciszka Hynka regionalista i publicysta lotniczy Krzysztof Borowiak.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.