http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Seniorzy działają i zapraszają

Wyróżniony Seniorzy działają i zapraszają

Prezydent Tomasz Budasz wraz z przedstawicielami Miejskiej Rady Seniorów podsumował dotychczasowe działania Rady i zaprezentował senioralne plany na najbliższy czas. Seniorzy apelują by więcej osób 60+ przyłączało się do wspólnych działań.


Swoje spotkanie z dziennikarzami prezydent Gniezna Tomasz Budasz rozpoczął od przedstawienia swojego świeżo powołanego pełnomocnika do spraw seniorów i rodzin – Oliwię Komorowską, która została także wybrana w naborze na stanowisko Inspektora w Wydziale Spraw Społecznych. – Obowiązki pani Oliwii będą między innymi dotyczyły współpracy z rodzinami wielodzietnymi i z naszymi seniorami – mówi prezydent, dodając że nowa pełnomocnik została zatrudniona w miejsce pracownika, który odszedł z Urzędu Miasta.

Jak zapewnia prezydent Miejska Rada Seniorów została utworzona w celu zapewnienia seniorom wpływu na sprawy dotyczące naszego miasta. Seniorzy są grupą bardzo często wykluczoną z życia miasta, a ich głos nierzadko jest niesłyszalny. Sama Rada działa od 21 marca tego roku, a zasiada w niej 9 osób. Ich celem jest opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących seniorów wydawanych przez organy miasta, przedstawianie wniosków w sprawach seniorów czy inicjowanie działań na rzecz tej grupy społecznej.    

Danuta Wiśniewska, przewodnicząca Miejskiej Rady Seniorów, znana także z działalności w Gnieźnieńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku nie ukrywa zadowolenia z powstania Rady. – Jestem bardzo szczęśliwa, że nasze marzenia i plany się realizują. Dużym dla mnie atutem jest fakt, że będą seniorem można działać na rzecz seniorów. Generalnie od wielu lat pracujemy jako wolontariusze w wielu organizacjach, co jest dla nas ogromnym atutem. Sytuacja demograficzna miasta się zmienia, mówimy szeroko, że społeczeństwo się starzeje, przybywa osób starszych, z doświadczeniem, którzy wiele potrafią. Ci ludzie mają jeszcze chęć do działania i nie można zostawiać ich samych – zauważa przewodnicząca i dodaje, że mimo iż sytuacja powoli się zmienia na korzyć seniorów, to jednak w Polsce tylko 8 procent gmin ma Radę Seniorów, stąd takie zadowolenie że powstała ona także w Gnieźnie.

Tomasz Budasz zauważa, że wpływ seniorów na miasto zauważalny jest choćby z tak z pozoru prozaicznej inwestycji, jak budowa barierek w wejściu do Starego Ratusza, w którym mieści się Urząd Stanu Cywilnego. – To był duży problem, bo te schody są wysokie i nie wiedziałem, że z takim pozytywnym odzewem spotka się taka drobna rzecz życia codziennego. Właśnie o takich rzeczach mówi Rada Seniorów, bo my często zabiegani takich rzeczy nie zauważamy – mówi prezydent.

Oliwia Komorowska, nowo powołany pełnomocnik prezydenta zauważa, że potrzeba zwiększenia udziału seniorów w życiu miasta jest nie tylko korzyścią dla miasta, ale także dla nich samych. – Chodzi o to, żeby te osoby, gdzieś z marginesu, z takiego braku aktywności wyciągnąć. Chodzi też o to, żeby sami dla siebie inicjowali jakieś wydarzenia, żeby uczestniczyli w życiu kulturalnym czy zawodowym. Powinni uczestniczyć w naszej polityce senioralnej i trzeba im do tego stwarzać warunki – mówi pełnomocnik i zachęca do skorzystania z nowej inicjatywy. Począwszy od 6 czerwca, co tydzień przedstawiciele Miejskiej Rady Seniorów będą pełnić dyżury w budynku Urzędu Miejskiego przy ulicy Lecha 6. W każdy poniedziałek, w godzinach 17.00 -18.00, w pokoju nr 9 będzie można zgłaszać potrzeby i oczekiwania w celu likwidacji barier, identyfikacji zagrożeń, pomocy w aktywizacji, czy usprawnień komunikacyjnych. Seniorzy korzystający z internetu mogą także korzystać z dedykowanej ich grupie skrzynce e-mail, gdzie swoje pomysły i postulaty mogą przedstawiać w formie elektronicznej, pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Na koniec, Aleksander Juruś, wiceprzewodniczący Miejskiej Rady Seniorów zaapelował o wyciąganie ludzi starszych z domów, zachęcanie ich do działania i aktywności. – Niektórzy kończą pracę i zamykają się w domu, bo nie wiedzą co ze sobą zrobić. Jest do nich trudno dotrzeć. To jest masa ludzi. Proszę o nagłaśnianie naszych inicjatyw, że jesteśmy, że można się z nami porozumieć – mówi.

Z myślą o seniorach odbędzie się także w dniu 31 maja koncert w wykonaniu znanej aktorki Laury Łącz, pt. „Między mną a Tobą”. W programie koncertu znajdzie się poezja Tuwima, Gałczyńskiego i Leśmiana. Wydarzenie odbędzie się w Auli I Liceum Ogólnokształcącego czyli popularnym „pomniku” o godzinie 17.00.

 

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.