http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Weekend na Szlaku Piastowskim

Wyróżniony Weekend na Szlaku Piastowskim

Zbliżająca się wielkimi krokami jesień nie musi być czasem spędzonym w domu, ale może być okazją do zwiedzania Wielkopolski i Kujaw, do czego zachęcają organizatorzy pierwszego Weekendu na Szlaku Piastowskim. W dniach 30 września – 2 października zaplanowanych zostało ok. 90 wydarzeń dla zwiedzających w 27 miejscach wchodzących w skład nowego Szlaku Piastowskiego.


Powołane do życia w tym roku stowarzyszenie Klaster Turystyczny Szlak Piastowski organizuje weekend zwiedzania w ramach pierwszej inicjatywy kulturalnej zbudowanej na kanwie piastowskiej tematyzacji i obejmująca swoim zasięgiem obiekty znajdujące się na trasie szlaku rozciągającego się od Wielkopolski po Kujawy. - Weekend na Szlaku Piastowskim to jest taka promocja nowego produktu turystycznego, który powstał. W jednym czasie będą się obywały różne wydarzenia w obiektach na całej trasie. Sądzę, że to przyczyni się do tego, że Szlak Piastowski stanie się stałym produktem turystycznym w Polsce i to spowoduje, że do tych miejsc przybędzie jeszcze większa ilość turystów. To się wiąże z rozwojem turystyki, która staje się już taką gałęzią gospodarki, bo przecież turysta musi gdzieś nocować i zjeść. Te usługi wokół naszego szlaku turystycznego będą się rozszerzały – uważa Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński.

W mapie programu znaleźć można 27 miejscowości, które wezmą udział w akcji: Biskupin, Brześć Kujawski, Giecz, Gniewkowo, Gniezno, Grzybowo, Inowrocław, Kalisz, Kowal, Kruszwica, Ląd nad Wartą, Lubin, Łekno, Mogilno, Ostrów Lednicki, Pakość, Płowce, Pobiedziska, Poznań, Pyzdry, Radziejów, Strzelno, Tarnowo Pałuckie, Trzemeszno, Wągrowiec, Włocławek, Żnin. Przygotowywane na pierwszy weekend października atrakcje powinny przyciągnąć przede wszystkim całe rodziny. - To takie atrakcje aktywne i dla dorosłych, i dla dzieci. To jest motywem przewodnim tego weekendu. Myślę, że wpisze się on także na stałe w mapę atrakcji turystycznych – dodaje B. Tarczyńska.

Co będzie się działo w samym Gnieźnie? - Jesteśmy sercem Szlaku Piastowskiego i oczywiście bierzemy udział w tym przedsięwzięciu. Organizujemy w dniach 1-2 października akcję pt. „Gniezno za pół ceny”, do którego przystąpiło tym razem czternaście podmiotów i chcą w ten sposób zaoferować swoje produkty szerszej masie mieszkańców samego Gniezna, ale myślę, że Weekend na Szlaku Piastowskim spowoduje także, że tutaj przyjadą turyści i tutaj będą mieszkać, rozpoczynając i kończąc swoje zwiedzanie właśnie w Gnieźnie – apeluje Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.

Poza tym w sobotę w Pierwszej Stolicy Polski w godz. 12.00 – 20.00 odbędzie się Festyn Święta Szlaku, w ramach którego przygotowano wiele atrakcji, m. in.: spacer z franciszkaninem, prezentacja dawnych instrumentów i kameralny koncert zespołu Imbridus, prezentacja mody piastowskiej, wielka parada wojów i taniec z z Piastami. Ponadto przez cały dzień na gnieźnieńskim Rynku rozstawione będą: kramy, gry i zabawy plebejskie, średniowieczne gry planszowe oraz maszyny oblężnicze. Natomiast o godz. 13.00 i 15.00 z Muzeum Początków Państwa Polskiego przy ul. Kostrzewskiego wyruszy Marsz z Wojem, czyli spacer z przewodnikiem.

Na terenie powiatu wrzesińskiego, przez który także przebiega Szlak Piastowski odbędą się dwa wydarzenia. - Na terenie Grzybowa 2 października będą inscenizacje, niespodziewana branka oraz awantura w karczmie, a także pokazy tkackie i garncarskie. Oprócz tego można będzie zwiedzać cały gród w Grzybowie za jedyne trzy złote. Dzień wcześniej odbędzie się spływ rzeką Wartą z miejscowości Ląd do Pyzdr, ale wcześniej zaplanowane jest zwiedzanie klasztoru pocysterskiego w Lądzie. Po spływie natomiast będzie zwiedzanie muzeum w Pyzdrach – mówi Waldemar Grzegorek, wicestarosta wrzesiński.

W akcji nie mogło zabraknąć również innego, jednego z najstarszych miast w Polsce, którym są Pobiedziska. - Cieszymy się, że mamy także możliwość pokazania tego, co jest dla nas najważniejsze, tj. gród pobiedziski związany w tym wielkim średniowiecznym, piastowskim kultem. Obok tego grodu odbywać się będzie „Trebuszomania”, czyli będzie możliwość postrzelania z tego gigantycznego trebusza. W Pobiedziskach znajduje się też skansen miniatur, który niebawem będzie modernizowany, a więc jest możliwość zobaczenia go jeszcze przed tym momentem. Warto zobaczyć również nasze miasto, w szczególności starówkę i jeden z najstarszych zabytkowych kościołów gotyckich św. Michała Archanioła – zachwala Dorota Nowacka, burmistrz miasta i gminy Pobiedziska.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.