http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Ważne jest to, by nasza służba spotykała zrozumienie ze strony mieszkańców”

Wyróżniony „Ważne jest to, by nasza służba spotykała zrozumienie ze strony mieszkańców”

Gnieźnieńscy policjanci mają dziś swoje święto. Z tej okazji praktycznie jedna trzecia z nich została awansowana na wyższe stopnie służbowe. Nie mogło zabraknąć oczywiście życzeń, a także wyróżnień od przełożonych oraz władz miejskich i powiatowych.


W sali sesyjnej Starostwa Powiatowego odbyło się dzisiaj Święto Policji, którego odchody rokrocznie przypadają w połowie wakacji, na pamiątkę przyjęcia przez Sejm ustawy o powołaniu polskiej policji 24 lipca 1919 roku. - Każdy z nas policjantów, zakładając codziennie mundur, musi pamiętać o słowach przysięgi, którą wszyscy składaliśmy w chwili przyjęcia do służby. Pamiętamy zawsze, że przysięgaliśmy służyć z narażeniem życia, zdrowia i tak jest, bo codziennie policjanci wychodzą do służby – przypomina insp. Roman Kuster, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu, który dziś gościł w Gnieźnie. - My życzymy, żeby zawsze wracali cali i zdrowi, a nie zawsze tak jest, bo policjanci ulegają wypadkom podczas pościgów i niestety zdarzają się takie sytuacje, że giną w czasie służby. Oby to żniwo było jak najrzadszym przypadkiem w tych służbach. Myślę, że każdy z tutaj siedzących policjantów ma świadomość, jaką rolę pełni policja, to jest rola służebna dla naszego społeczeństwa i to jest wpisane w tę ustawę o policji od roku 1919, poprzez kolejne ustawy aż do tej ostatniej, przyjętej 6 kwietnia 1990 roku – dodaje insp. R. Kuster.

W polskiej policji służy ok. 100 tysięcy funkcjonariuszy i ok. 20 tysięcy cywilnych pracowników. W jej szeregach co roku pojawiają się inne wyzwania i nowe rozwiązania. - Odbudowujemy aktualnie rolę policjanta dzielnicowego, czyli człowieka, który ma być tym pierwszym kontaktem z mieszkańcami. Chcemy, żeby to byli policjanci, którzy się nie będą zmieniać co roku, że nie będą uciekać na wyższe stanowiska. W tym celu wprowadziliśmy nowe zaszeregowania, stopień starszego dzielnicowego, by ten dzielnicowy po iluś latach, nie musiał rozglądać się za innym awansem, tylko pozostał w tej dziedzinie, w której jest, bo to on po wielu latach ma dużą wiedzę i dobre kontakty ze społeczeństwem – mówi zastępca Komendanta Wojewódzkiego, który również przypomina o dwóch innych nowych procedurach kontaktowania się mieszkańców z policją. - To jest także Mapa Zagrożeń i Bezpieczeństwa, którą oddaliśmy w ręce mieszkańców, by nam wskazywali, co się złego dzieje w przestrzeni publicznej i już korzystamy w tego narzędzia. Jest jeszcze aplikacja Moja Komenda, żeby łatwiej było można się z nami kontaktować – zauważa insp. R. Kuster.

Tradycyjnie też przy okazji Święta Policji zostały wręczone odznaczenia i akty mianowania. Na wyższe stopnie zostało awansowanych 96 policjantów z KPP Gniezno, m. in. zastępcy komendanta powiatowego: Sławomira Sikorskiego podniesiono do stopnia nadkomisarza, natomiast Artura Kusza do stopnia młodszego inspektora. - W całym powiecie gnieźnieńskim służy dokładnie 280 funkcjonariuszy i mamy jeszcze 40 pracowników, to jest cała nasza załoga, której chciałbym dziś złożyć życzenia z okazji Święta Policji, ale także gratuluję awansowanym – podsumowuje mł. insp. Przemysław Kozanecki, Komendant Powiatowy Policji w Gnieźnie. W jego ocenie, duże znaczenie ma bardzo ostatnio zauważalna chęć współpracy mieszkańców z policją. - Taka jest właśnie ta idea włączania społeczeństwa do dbania o bezpieczeństwo, to dla nas są często bardzo cenne informacje. Kwestia zbliżenia policjantów do społeczności i poprzez to zwiększania zaufania, to jest jeden z naszych podstawowych mierników. Ważne jest to, by nasza służba spotykała zrozumienie ze strony mieszkańców – zaznacza mł. insp. P. Kozanecki.

Ponadto nadano medale „Milenium Zjazdu Gnieźnieńskiego” od starosty gnieźnieńskiego, które otrzymali: nadkom. Krzysztof Przybyła i asp. sztab. Adam Rakowski oraz Medale Koronacyjne od prezydenta Gniezna, które otrzymali: asp. Sztab. Aldona Nowak, podinsp. Piotr Cejman.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.