http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/nbaner01.jpg

Piotr Gruszczyński chce ściągać do pracy Ukraińców

Wyróżniony Piotr Gruszczyński chce ściągać do pracy Ukraińców

Wielkopolska Izba Przemysłowo-Handlowa, której oddział w Gnieźnie prowadzi były senator Piotr Gruszczyński z Platformy Obywatelskiej chce pomagać gnieźnieńskim przedsiębiorcom w nawiązywaniu biznesowych kontaktów z firmami ukraińskimi. Według pomysłu WIPH wielkopolscy przedsiębiorcy z jednej strony mogliby zatrudniać Ukraińców, a z drugiej nauczać ich efektywności i przedsiębiorczości.


Dziś można zauważyć, że 60 proc. przedsiębiorców stale narzeka na brak pracownika oraz niewielkie zainteresowanie ich ofertami zatrudnienia. Zdaniem niektórych specjalistów od spraw gospodarczych, z tego powodu ze strony niektórych przedsiębiorstw powstają przestoje i znaczne opóźnienia w procesie produkcji i dostawach zamówionych asortymentów.

Właśnie dlatego WIPH zamierza zainicjować nawiązywanie kontaktów pomiędzy polskimi przedsiębiorcami a firmami ukraińskimi z okręgu czernichowskiego. – My doszliśmy do takiego wniosku, że jeśli Ukraina dąży mocno to tego, aby być w strukturach Unii Europejskiej i biorąc pod uwagę nasze bliskie sąsiedztwo oraz granice, które nas dzielą, to warto by było, żeby m. in. biznes wielkopolski uczył Ukraińców tego modelu zarządzania, który świetnie funkcjonuje w Polsce – mówi Piotr Gruszczyński, przewodniczący oddziału Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gnieźnie.

To oczywiście nie jedyny powód, za sprawą którego WIPH zainteresowało się ukraińskim potencjałem. – W ostatnich latach polscy przedsiębiorcy coraz częściej narzekają rzeczywiście na brak rąk do pracy i dlatego nawiązaliśmy współpracę z okręgiem czernichowskim. Odbyło się już kilka spotkań, do Poznania przyjechała nawet ostatnio pani Natalia Romanowa, która jest zastępcą gubernatora i ta wizyta świadczy, jak bardzo władze okręgu czernichowskiego chcą współpracy z naszym biznesem – opowiada dalej P. Gruszczyński.

Podobno można dzisiaj nawet łatwo odszukać pokrewne branże, którymi zajmują się firmy polskie, jak również ukraińskie. - My jesteśmy już dzisiaj przygotowani do tego, ażeby kojarzyć firmy polskie z firmami ukraińskimi, a jeśli chodzi o samo Gniezno, to sugeruję, by tym tematem zainteresowała się branża meblarska, bo my jesteśmy bardzo mocni w tym obszarze, a Ukraina też mocno w ten obszar się angażuje i firmy z tego okręgu w tej chwili już wchodzą we współpracę z firmami poznańskimi – dodaje przewodniczący WIPH w Gnieźnie.

Jaką formę pomocy ma do zaoferowania organizacja, którą kieruje w Gnieźnie były senator Platformy Obywatelskiej? – Proponujemy budowanie partnerskich relacji między polskimi i ukraińskimi przedsiębiorcami i to jest pomoc przy tłumaczeniu dokumentów, które byłyby związane z ewentualną współpracą. Jesteśmy przygotowani do tego, żeby również zapewniać transport, noclegi i biorąc pod uwagę doświadczenie naszych przedsiębiorców dajemy wiedzę tzw. „know-how”, czyli następnie możliwość restrukturyzacji firm ukraińskich, bo oni są przecież na etapie naszych firm sprzed 25 lat, czyli o dość niskim współczynniku efektywności. Jak każdemu wiadomo, dziś świat pędzi do przodu i, żeby stać się konkurencyjnym, to trzeba swoją firmę dostosować do tych wymogów, które narzuca nam konkurencja – komentuje P. Gruszczyński.

2 komentarzy

 • Stolarz
  Stolarz piątek, 15, wrzesień 2017 17:57 Link do komentarza Raportuj

  Gdyby płacili uczciwie to byliby chętni do pracy, a tu ledwo minimalną pensję rzucą i zdziwienie że nie ma ludzi do pracy.

 • Patryk
  Patryk piątek, 15, wrzesień 2017 15:01 Link do komentarza Raportuj

  Tak to my się nie dorobimy...
  niech płacą uczciwe i godne pieniądze, to będą mieć pracowników, a nie takie ohłapy jak płacą teraz w prywatnych firmach...
  Dokąd zmierzasz Polsko....

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.