http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Prof. Józef Garbarczyk i Leszek Chudzik wyróżnieni nagrodą Orła Białego!

Wyróżniony Prof. Józef Garbarczyk i Leszek Chudzik wyróżnieni nagrodą Orła Białego!

W 2013 roku po raz pierwszy odbyło się spotkanie noworoczne zorganizowane przez Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego i Radę Powiatu, podczas którego wręczano nagrody Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego. Dziś wieczorem w Teatrze im. A. Fredry takie spotkanie odbyło się po raz kolejny. Nagrody wręczono tym razem profesorowi Józefowi Garbarczykowi i Leszkowi Chudzikowi.


Gnieźnieńska Kapituła Orła Białego złożona jest z obecnej i byłych starostów powiatu gnieźnieńskiego. W skład kapituły wchodzi także wdowa po pierwszym nieodżałowanym staroście niedościgłego formatu Jacku Marciniaku pani Teresa Marciniak. Ponad partyjna formuła Kapituły ma być gwarancją odpolitycznienia nagrody. Na widowni podczas gali jednak obok samorządowców przeważali politycy. Oprawę artystyczną spotkania przygotowała Orkiestra Dęta Powiatu Gnieźnieńskiego pod kierunkiem Klaudiusza Gładycha. Gości w holu teatru czekał nieczęsty widok: starosta Beata Tarczyńska wspólnie z przewodniczącym Rady Powiatu Gnieźnieńskiego Dariuszem Iglińskim witali przybywających.

Po powitaniu gości przez gospodarzy spotkania noworoczne słowo do zebranych wygłosił abp. Wojciech Polak, Prymas Polski. Metropolita dziękował za miniony 2017 rok i za wpisanie w przestrzeń 2017 i 2018 roku wpisała się 600. rocznica prymasostwa w Polsce.

- To noworoczne spotkanie to nie tylko okazja do pewnego podsumowania, tego co w ubiegłym roku udało się zdziałać, a mamy się czym pochwalić, co pokażemy na filmie. To też okazja do podziękowania wszystkim, którzy z nami współpracowali. Cieszę się też z tych wyróżnień i nagród, które będziemy wręczać. Otrzymali je naprawdę wartościowi i ważni dla powiatu ludzie – powiedziała nam Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieńska. - To spotkanie noworoczne to dla nas jako radnych, samorządowców ważne wydarzenie, to też czas podsumowań, tego co wspólnie zdziałaliśmy – dodaje Dariusz Igliński, przewodniczący Rady Powiatu Gnieźnieńskiego.

Nagrodzeni w tym roku nagrodą Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego to osoby wpisane w życie Gniezna i powiatu w bardzo różny sposób na różnych przestrzeniach życia publicznego. Profesor Garbaczyk współtworzył i rozwinął w Gnieźnie, Państwową Wyższą Szkołę Zawodową, której przez lata był rektorem. - Ta nagroda to uznanie, że to co zrobiliśmy jako PWSZ jest dla Gniezna i powiatu ważne. Uczelnia kończy już 14 lat. To też uznanie, że szkoła jest potrzebna. Myślę, że to nagroda nie tylko dla mnie, ale dla tych wszystkich, też, którzy współtworzyli tę edukacje politechniczną w Gnieźnie - mówi profesor Garbarczyk.  

Leszek Chudzik otrzymał od Kapituły nagrodę za 40-letnie propagowanie honorowego krwiodawstwa i propagowanie dawstwa szpiku. - Ta nagroda to okazja by powiedzieć, że dziś patriotyzm nie musi sprowadzać się do przelewania krwi za kraj, a raczej może być okazją do przelania krwi dla innych. Myślę że może to być zachętą dla innych, bo krwiodawców brakuje. Brakuje dawców szpiku - mówi Leszek Chudzik.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.