http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Ewa Pieprzyk nowym prezesem Sądu Rejonowego w Gnieźnie

Wyróżniony Ewa Pieprzyk nowym prezesem Sądu Rejonowego w Gnieźnie

Jarosław Ochocki nie jest już prezesem Sądu Rejonowego w Gnieźnie. Na jego miejsce powołano sędzię Wydziału Karnego - Ewę Pieprzyk. Z jakimi problemami dziś boryka się sąd? O tym dziś rano rozmawialiśmy z nowo wybranym prezesem.


Ewa Pieprzyk pochodzi z Kołobrzegu. Aplikację sędziowską ukończyła w 2004 roku i odtąd pracowała jako asystent sędziego, referendarz oraz asesor sądowy. Nominację sędziowską otrzymała pracując w Sądzie Rejonowym Warszawa Wola w 2009 roku, a w Sądzie Rejonowym w Gnieźnie orzeka od 2011 roku. W ostatnim czasie kierowała tutejszym Wydziałem Karnym oraz była zastępcą prezesa Jarosława Ochockiego. Nominację na prezesa Sądu Rejonowego w Gnieźnie odebrała z rąk prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu – 24 stycznia 2018 roku.  

Jak wiadomo, Sąd Rejonowy w Gnieźnie od kilku lat boryka się przede wszystkim z kadrowymi problemami. Jak ta sytuacja wygląda obecnie? – W ostatnim czasie ten problem dotykał najbardziej Wydziału Cywilnego i tam dochodziło rzeczywiście do problemów z prowadzeniem tych spraw, z przewlekłością w ich postępowaniu, czyli czasem trwania postępowań. Moje wysiłki będą właśnie ukierunkowane na stopniowym rozwiązywaniu tego problemu i chcę powiedzieć, że ta sprawa jest częściowo już na dobrej drodze – opowiada Ewa Pieprzyk, nowy prezes Sądu Rejonowego w Gnieźnie.

 - W połowie grudnia 2017 roku do Sądu Rejonowego w Gnieźnie i w tym w większości do Wydziały Cywilnego zostało skierowanych pięciu nowych asesorów. Objęli oni już swoje stanowiska, przy czym zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami na dzień dzisiejszym mogą tylko wykonywać obowiązki zarezerwowane dla asystenta sędziego czy referendarza, a zatem czynności pomocnicze. Czekamy teraz na udzielenie im tzw. votum, czyli powierzenia obowiązków sędziego i to powinno nastąpić za ok. dwa miesiące. Wtedy właśnie ta nasza bolączka w postaci braków kadrowych powinien się zakończyć i myślę, że od tego momentu powinna zacząć się poprawiać szybkość prowadzonych postępowań, co chyba najbardziej interesuje mieszkańców, których sprawy tutaj prowadzimy – zapowiada E. Pieprzyk.

To jednak nie jedyne zmiany, z którymi zmierzyć się musi nowa prezes. Przyjęta niedawno nowa ustawa o sądach powszechnych w Polsce zmienia znacznie niektóre procedury, które dotychczas obowiązywały. – Tak, mamy oczywiście do czynienia ze zmianami przepisów, które wchodziły w życie zarówno w grudniu i na początku tego roku. To ma wypływ oczywiście na naszych orzeczników i tu przykładem jest losowy przydział spraw sędziom, o czym mówi się dużo teraz w mediach. Teraz sprawy są przydzielany przez system informatyczny, a więc w sposób losowy i myślę, że nie powinno być wątpliwości, ani żadnych podejrzeń co do tego, iż dana sprawa została przydzielona danemu sędziemu z jakichś przyczyn nieobiektywnych, poza ustalonym porządkiem – dodaje prezes Sądu Rejonowego w Gnieźnie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.