http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Nawet Katyń nas nie pogodzi?”

Wyróżniony „Nawet Katyń nas nie pogodzi?”

Pamięć, której się uczymy to nasza pamięć historyczna. Dziś Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich zorganizowało uroczystości upamiętniające mord katyński.


Rozpoczęła je zwyczajowo msza święta w Kościele Farnym. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele duchowieństwa, z biskupem Bogdanem Wojtusiem, parlamentarzyści: senator Robert Gaweł i poseł Zbigniew Dolata oraz władze samorządowe miasta i powiatu. Była także asysta wojskowa i poczty sztandarowe.

Pod pamiątkową tablicą delegacje złożyły kwiaty. Wcześniej przemówił Janusz Sekulski, przewodniczący TMLiKPW oddział Gniezno i orędownik pamięci katyńskiej. Przed złożeniem wiązanek i zapaleniem zniczy odbył się krótki montaż słowno-muzyczny. Tutaj poza średnio dobranymi wierszami patriotycznymi, jasnym punktem było zagrane przez Błażeja Adamskiego na wiolonczeli Ave Maria.

Trudno kwestionować potrzebę pamięci o wydarzeniu tak znacznym w historii Polski. - Czy to aby nie da się pamiętać razem, a nie dwie uroczystości te same robić, bo w przyszłym tygodniu, ma być w Parku Miejskim? Nawet Katyń nas nie pogodzi? - pytał nas po uroczystości około 80-letni mężczyzna.

O czym mowa?
Otóż 13 kwietnia odbędzie się Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Program uroczystości przewiduje:
godz. 17.00 - Msza święta w kościele garnizonowym w Gnieźnie
godz. 17.50 - Przemarsz do Parku Miejskiego im. gen. W. Andersa z udziałem pocztów sztandarowych, Kompanii Honorowej Wojska Polskiego oraz orkiestry powiatowej pod obelisk upamiętniający policjantów powiatu gnieźnieńskiego zamordowanych w Twerze w 1940 r.
godz. 18.00 - Apel poległych oraz złożenie kwiatów.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.