http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Lednogóra bogatsza o niezwykłe miejsce

Wyróżniony Lednogóra bogatsza o niezwykłe miejsce

Kiedyś była w tym miejscu poczekalnia dla podróżnych i sprzedawano tu bilety na przejazdy kolejowe, a teraz będzie Centrum Edukacji Regionalnej, którą powołali do życia głównie ludzie młodzi, tutejsi mieszkańcy. Chcą, by tutaj właśnie prowadzone były działania wskrzeszające historię Kasztelanii Ostrowskiej, o której wzmianki można odnaleźć w słynnej Bulli Gnieźnieńskiej z 1136 roku.


We wczesne piątkowe popołudnie w Lednogórze, w budynku niedawnej stacji kolejowej uruchomiono oficjalnie placówkę, którą utworzono z inicjatywy grupy blisko 30 osób zrzeszonych w stowarzyszeniu Kasztelania Ostrowska, które działa na rzecz promocji dziedzictwa. – To jest bardzo budujące, że ludzie młodzi tworzą coś takiego, co przed chwilą właśnie mieliśmy okazję otworzyć i zobaczyć. To jest cenne, że młodzi ludzie tak chętnie i bezinteresownie się angażują w integrację społeczną. Ja poznałam te osoby na początku kadencji i widziałam ich zapał, tę pasję, a w każdym momencie gdy mogłam wspierać to działanie, to wspierałam. Jestem bardzo szczęśliwa, że Kasztelania Ostrowska ma wreszcie dwój dach nad głową i że tutaj będzie mogła swoją działalność dalej rozwijać – mówi Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński, która pogratulowała przedsięwzięcia.

Na potrzeby działalności Centrum Edukacji Regionalnej w Lednogórze został wyremontowany parter budynku, w którym znajdują się trzy pomieszczenia o łącznej powierzchni 80 metrów kwadratowych. Miejsce zostało wyłączone z użytkowania 10 lat temu. – Nasze stowarzyszenie Kasztelania Ostrowska zostało założone 4 lata temu, a 3 lata temu zaczęliśmy się starać o to, żeby pozyskać to miejsce na swoją siedzibę. Stwierdziliśmy, że skoro działamy na terenie po Kasztelanii Ostrowskiej, a jest to kraina na styku powiatów gnieźnieńskiego i powiatu poznańskiego, to tak naprawdę, żeby działać i te działania wzmocnić, jest potrzebna nam siedziba. Chcemy w tym miejscu edukować o naszym regionie, nie tylko kulturowo, bo na pewno chcemy pokazywać, jakich mieliśmy przodków i jacy ludzie tu dawniej mieszkali, ale przede wszystkim ma być to edukacja przyrodnicza – zauważa Natalia Olejnik, wiceprezes stowarzyszenia Kasztelania Ostrowska.

A na czym będą polegały prowadzone w tym miejscu działania? – My już prowadzimy tu grupę Młodzi Przyrodnicy i to jest taka akademia młodych przyrodników, którzy edukują się już na poziomi akademickim, ponieważ zapraszamy na spotkania z nimi wykładowców z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Uniwersytetu Przyrodniczego i którzy być może kiedyś zostaną studentami chemii, biologii, medycyny itp. Mamy również Klub Kobiet Kreatywnych i to są spotkania dla pań, gdzie skupiamy się wokół ziół, które zbieramy na bazie danych XIX-wiecznych. Potem jest jeszcze, dla nas grupa ważna, czyli Centrum Kultury „STACJA” i w ramach tych warsztatów prowadzimy zajęcia rysunku oraz lepienia w glinie i takie różne inne formy sztuki czy też wyjazdy do muzeów. I jest jeszcze grupa „Wolontariat”, czyli spotkania dla wolontariuszy i tutaj mamy coraz więcej młodych, którzy coraz więcej inicjatyw pomagają nam realizować i to samo Centrum Edukacji Regionalnej, a więc ta cała stacja kolejowa została wyremontowana pracą społeczną tych wolontariuszy – dodaje N. Olejnik.

W małej uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz powiatowych, a także gminnych oraz pracownicy sąsiadujących z Lednogórą, Domu Kultury w Łubowie i Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.