http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Silny Samorząd - Demokratyczna Polska”

Wyróżniony „Silny Samorząd - Demokratyczna Polska”

Na niemal ostatniej prostej kampanii wyborczej swoje pomysły zaprezentowali raz jeszcze dwaj kandydaci reprezentujący Sojusz Lewicy Demokratycznej - Tadeusz Tomaszewski, który startuje w wyborach do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego i Mariusz Mądrowski, który będzie się ubiegał o mandat w Radzie Powiatu Gnieźnieńskiego.


Wieloletni parlamentarzysta, Tadeusz Tomaszewski, który pełnił w latach 1993-2015 mandat poselski, chce teraz aktywnie oddziaływać na prace sejmiku wojewódzkiego i ma już kilka priorytetów, na których chciałby skupiać swoją uwagę. – Po pierwsze, to jest wyrównywanie szans rozwojowych i samorząd wojewódzki tu dysponuje środkami związanymi z modernizacją i budową dróg, a mam tutaj na myśli w szczególności przebudowę obwodnicy południowej miasta Gniezna, budowę prawdziwego Ronda Polskich Olimpijczyków czy przebudową dróg wojewódzkich, z Gniezna do Kłecka i dalej do Mieściska, z Gniezna do Owieczek, bo część tej drogi prowadzącej do Kiszkowa już jest zmodernizowana, z Gniezna do Wólki przez Niechanowo, bo tam miejscami ta droga zagraża bezpieczeństwu – mówi Tadeusz Tomaszewski.

– Drugi obszar to funkcjonowanie instytucji podległych marszałkowi i mam na myśli przede wszystkim Szpital Wojewódzki „Dziekanka” w Gnieźnie i jego dalszą modernizację, ale także przywrócenie programu rządowego Centra Zdrowia Psychicznego. Jeśli chodzi natomiast o placówki muzealne i teatr, to generalnie chcielibyśmy, żeby w Wielkopolsce one były dostępne nieodpłatnie dla młodzieży, np. przez darmowe uczestnictwo w próbach generalnych dla obu grup. Z drugiej strony natomiast, żeby pracownicy naszych muzeów byli obecni z bezpłatnymi prelekcjami w placówkach oświatowych, by przenieść pewne treści z tych placówek bliżej społeczeństwa – postuluje T. Tomaszewski.

I wreszcie propozycja chyba najważniejsza w całym programie „SLD - Lewica Razem”: – Dla młodzieży szkolnej chcemy, żeby dobrze rozwijająca się sieć Kolei Wielkopolskich była również bezpłatna. Co prawda tam stoi na przeszkodzie kwestia środków europejskich i ich zaangażowania, ale myślę, że wiele miast to już pokazało i wiele województw, że można to czynić, więc będziemy o to zabiegać – tłumaczy szef SLD w Gnieźnie, który zapowiada także aktywną działalność w Sejmiku Województwa Wielkopolskiego na rzecz seniorów i sportu.

Przedstawiciele SLD na szczeblu miejskim i powiatowym chcieliby kontynuacji częściowego przekazywania niektórych kompetencji zwykłym obywatelom, m. in. poprzez tworzenie ciał doradczych, typu rada sportu czy rada młodzieży na wzór już działającej przy prezydencie rady seniorów. – Naszą propozycją będzie uruchomienie Miejskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu, które miałoby skupiać organizacje oraz grupy obywateli, które doradzałyby prezydentowi w wypracowywaniu decyzji dotyczących ich działalności. Chcielibyśmy, żeby wprowadzić umowy wieloletnie na realizację kilku zadań przez organizacje społeczne dla miasta i powiatu, w takich obszarach, w których organizacje takie miałyby kompetencje, czyli obejmujących sport, oświatę i politykę społeczną – uważa Mariusz Mądrowski, wiceprezes Rady Powiatowej SLD w Gnieźnie.

Jako wzór skutecznego przekazywania takich kompetencji jednostkom pomocniczym jest wskazywana prężnie działająca od niedawana Miejska Rada Seniorów. – Proponujemy w ramach obowiązującego prawa zwiększenie kompetencji samorządów pomocniczych, które stanowią rady osiedlowe i które mogą uczestniczyć w zakresie dużo szerszym, jeśli chodzi o podejmowanie różnych decyzji, np. inicjując powstawanie placów zabaw dla dzieci czy stref aktywności dla ludzi dorosłych. Chcemy zwiększenia środków, którymi dysponuje rada osiedla i zagospodarowanie ich przykładowo na powołanie i prowadzenie osiedlowych klubów seniora czy dziennych domów opieki dla ludzi starszych – dodaje M. Mądrowski, który kandyduje do Rady Powiatu Gnieźnieńskiego z okręgu obejmującego osiedla Winiary i Tysiąclecie w Gnieźnie.

SLD idzie do wyborów samorządowych z hasłem „Silny Samorząd - Demokratyczna Polska”.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.