http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Czy Drzwi Gnieźnieńskie były plakatem politycznym?

Wyróżniony Fot. Dział Obsługi Wystaw i Edukacji MPPP Fot. Dział Obsługi Wystaw i Edukacji MPPP

To pytanie starał się rozwikłać profesor Leszek Wetesko podczas ostatnich Gnieźnieńskich Konwersatoriów Historycznych. Wbrew pozorom pytanie nie było jedynie prowokacją. Wszak znaczenia politycznego sprowadzenia przez Bolesława Chrobrego zwłok męczennika Wojciecha było mistrzowskim i brzemiennym w skutkach zabiegiem politycznym. Teorie, że Drzwi Gnieźnieńskie są pierwszym polskim komiksem są dość popularne wśród przewodników turystycznych. O tym jednak dlaczego można je traktować jak pierwszy polski plakat polityczny mówił podczas konwersatoriów profesor Wetesko.


Wczoraj blisko 20 osób zdecydowało się wziąć udział w Konwersatoriach. Tym razem to wspólne przedsięwzięcie IKE UAM i Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie odbyło się w Instytucie Kultury Europejskiej UAM. Moderatorem był Kamil Wasilkiewicz z IKE UAM.  

Drzwi gnieźnieńskie, z racji umieszczonej na nich obrazowej opowieści, nieodparcie kojarzą się z osobą św. Wojciecha. Jednak w momencie ich powstawania, gdy państwo Piastów przeżywało kryzys wojny domowej, historia życia i męczeństwa duchownego posłużyła nie celom dewocyjnym tylko jako oręż w walce między księciem Mieszkiem III Starym, a jego młodszym bratem księciem krakowskim Kazimierzem Sprawiedliwym oraz Kościołem wielkopolskim i nad wyraz ambitnym krakowskim biskupem Gedką.

Umieszczone w odrzwiach głównego portalu gnieźnieńskiej archikatedry monumentalne brązowe drzwi były niezwykle jak na tamte czasy wyszukanym, bo skierowanym do szerokiego grona odbiorców przekazem. Ten XII-wieczny „plakat” polityczny jednoznacznie wskazywał, że to gnieźnieńskie relikwie św. Wojciecha, a nie przywiezione z Italii do Krakowa partykuły świętego Floriana są kamieniem węgielnym polskiego Kościoła. To w Wielkopolsce, a nie w Małopolsce rozgrywały się wydarzenia, które doprowadziły do powstania i utrwalenia się na mapie Europy państwa Piastów.

Przekaz ten miał wielkie znaczenie symboliczne, gdyż w czasie, w którym coraz głębiej postępował proces dezintegracji naszego państwa, pokazywał i utrwalał w świadomości zbiorowej znaczenie i państwotwórczą rolę Gniezna w złotych czasach potęgi i jedności za panowania Bolesława Chrobrego. Po pierwszej części nastąpiła dyskusja, podczas, której zastanawiano się między innymi jak posiadanie relikwii przekładało się niegdyś na stan kasy katedry.

Fot. Dział Obsługi Wystaw i Edukacji MPPP

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.