http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Straż Pożarna dawniej a dziś - wystawa w holu Urzędu Gminy Gniezno,

Wyróżniony Straż Pożarna dawniej a dziś - wystawa w holu Urzędu Gminy Gniezno,

Wójt Maria Suplicka dokonała dzisiaj otwarcia wystawy w holu Urzędu Gminy Gniezno. Tym razem ekspozycja poświęcona jest historii Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu naszej Gminy oraz czasom współczesnym, a także nowym wyzwaniom jakim podołać muszą druhowie. Pomysłodawcą i autorem wystawy jest gminny komendant OSP - Zdzisław Michałowski.


Na terenie Gminy Gniezno funkcjonują aktualnie cztery drużyny OSP, a historia trzech z nich sięga 1905 roku. Na początku XX wieku powstały drużyny w Modliszewie, Mnichowie i Strzyżewie Smykowym, natomiast początek Straży Pożarnej w Zdziechowie to 1925 rok. Na wystawie zaprezentowane zostały elementy historycznego wyposażenia, dokumenty i fotografie związane z działalnością poszczególnych OSP.

Do najciekawszych eksponatów należy prądownica konnej sikawki z 1905 roku, ostatni zachowany element tego wozu bojowego z Modliszewa. Sikawka niestety nie przetrwała do naszych czasów i jak mówi pan Zdzisław Michałowski, zlikwidowano ją w latach 70 XX wieku. Zachowała się natomiast, pochodząca z okresu II wojny światowej, fotografia prezentująca druhów z Modliszewa na jej tle. Napędzane ręcznie i wymagające wieloosobowej obsługi sikawki zastępowane były od lat 50 XX wieku motopompami. Jedna z takich pomp spalinowych znalazła się także na wystawie. Jest to bez wątpienia największy i najcięższy eksponat.  Wyprodukowana w 1971 roku w Bielsku – Białej motopompa Polonia, w stanie gotowości do użycia, waży około 200 kg. Warto dodać, że motopompa jest sprawna i w każdej chwili może zostać użyta do gaszenia pożaru.

Zaprezentowanych na wystawie przedmiotów jest zdecydowanie więcej i warto, przez ich pryzmat, spojrzeć na zmieniające się warunki pracy strażaków.

Ostatnio zmienianyczwartek, 24 październik 2019 12:26

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.