http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Gnieźnianin w Finale Olimpiady Lotniczej!

Wyróżniony Gnieźnianin w Finale Olimpiady Lotniczej!

W Białej Podlaskiej, w miejscu lokalizacji w latach 1923 - 1939 Podlaskiej Wytwórni Samolotów – PWS, jednej z najnowocześniejszych fabryk płatowców w kraju, gdzie m.in.  powstał projekt oraz wykonano na zamówienie Polskich Linii Lotniczych „LOT” w 1929r. pierwszy polski samolot pasażerski 8 miejscowy + 2 miejsca załogi PWS – 20T „Gniezno”, odbył się Finał I Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Lotnictwie i Przemyśle Lotniczym pod patronatem Sekretarza Stanu Pawła Solocha - Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.


Osiemnastoosobowej Radzie Głównej Olimpiady przewodniczyli: prof. nadzw. dr hab. Paweł Soroka, koordynator Polskiego Lobby Przemysłowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, Janusz Onyszkiewicz, przewodniczący Rady Wykonawczej Stowarzyszenia Euroatlantyckiego i płk pil. dr Piotr Krawczyk – Rektor – Komendant Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Pracami jury kierował gen. bryg. Ryszard Dębski.

Spośród uczestników pierwszego etapu eliminacji przeprowadzonych za pośrednictwem platformy internetowej Rada zakwalifikowała do Wielkiego Finału 38 osób, w tym dwóch Wielkopolan Krzysztofa Borowiaka z Gniezna i Krzysztofa Melskiego z Poznania.

Finaliści otrzymali do rozwiązania zestaw 40 pytań w 4 blokach tematycznych:
1. Historia lotnictwa i przemysłu lotniczego
2. Współczesne lotnictwo  wojskowe i cywilne
3. Zaplecze badawczo – rozwojowe lotnictwa
4. Osiągnięcia sportowe
- obejmujące rozległe zagadnienia polskiej i światowej awiacji.

Bezpośrednio po zdaniu ostatniego arkusza konkursowego jury przystąpiło niezwłocznie do oceny poszczególnych prac i po długim czasie oczekiwania ogłosiła wyniki. Przewodniczący Jury pogratulował finalistom osiągnięcia bardzo wysokiego poziomu zgłębienia wiedzy o lotnictwie

Pierwsze miejsce zajął dr hab.  inż. Krzysztof Melski, na co dzień Kierownik Katedry Przyrodniczych Podstaw Jakości Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, pasjonat lotnictwa. Na wysokim piątym miejscu uplasował się gnieźnianin Krzysztof Borowiak, regionalista i koneser lotnictwa związany zawodowo z GERDES-TECHNIK Polska - Poznań.

Był to jego pożegnalny występ w tego rodzaju rywalizacji spinający jakby klamrą 40-letni udział i reprezentowanie Aeroklubu Poznańskiego im.Wandy Modlibowskiej a przede wszystkim rodzinne Gniezno poczynając od zdobycia ex aeguo 2-3 miejsca  w finale Teleturnieju Polskie Skrzydła w 1976 r. rozegranym w Szkole Orląt w Dęblinie, poprzez udział w kultowym teleturnieju „Wielka Gra” z dziedziny „Lotnictwo Polskie w  II wojnie światowej” a kończąc na I Olimpiadzie Wiedzy o Lotnictwie w roku bieżącym.

1 komentarz

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.