http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/nbaner01.jpg

Nowa szkoła powstanie w Gnieźnie?

Wyróżniony Nowa szkoła powstanie w Gnieźnie?

Budowa nowej szkoły podstawowej w południowej części miasta, to zdaniem posła Zbigniewa Dolaty z Prawa i Sprawiedliwości jedyne rozsądne rozwiązanie, które należy podjąć w najbliższym czasie i którego wymaga wprowadzana właśnie w życie reforma oświaty w Polsce. Koszt takiej inwestycji nie przekroczyłby finansowych możliwości Gniezna i miałby wynosić ok. 20 milionów złotych.


Sporo emocji wywołały wydarzenia podczas ostatniej sesji Rady Miasta Gniezna, gdzie wstrzymano decyzję na temat nowej rejonizacji dla szkół podstawowych w Pierwszej Stolicy Polski. Przypomnijmy, że kością niezgody stał się pomysł dowożenia dzieci z osiedli: Kawiary i Pustachowa do Szkoły Podstawowej nr 4, bo takie rozwiązanie zaproponowały władze miejskie. Powodem takiego rozwiązania jest zbyt duża liczba dzieci z tych terenów, które musiałyby uczęszczać do Szkoły Podstawowej nr 8. - Wydaje się, że budowa nowej szkoły podstawowej w południowej części miasta jest niezbędna – mówi Zbigniew Dolata, poseł Prawa i Sprawiedliwości. - Myślę, że ta reforma będzie takim bodźcem dla władz samorządowych naszego miasta, aby to wielkie zadanie inwestycyjne podjąć – dodaje.

W ocenie lidera PiS-u w Gnieźnie, nie jest to rzecz, która przekracza możliwości budżetowe tutejszego magistratu. Ostatnia szkoła na terenie Gniezna powstała w 1986 roku, to była Szkoła Podstawowa nr 12 na osiedlu Winiary. - Miasto w tym czasie zdecydowanie się zmieniło i powstało wiele nowych osiedli i teraz trzeba na to wyzwanie znaleźć odpowiedź. To ja może przypomnę, że w 2017 roku miasto Gniezno przeznacza na inwestycje 43 miliony złotych. Sprawdziłem sobie, ile kosztuje budowa szkoły z pełną infrastrukturą, czyli z salą sportową i boiskami przyszkolnymi, a niektóre samorządy budują nawet szkoły z basenami. To kwoty, w zależności od wielkości placówki, między 10 a 40 milionów złotych – twierdzi Z. Dolata.

- Budowa szkoły w południowej części miasta, to byłaby szkoła pewnie na ok. 500-600 uczniów, a więc taki koszt zamknąłby się na poziomie dwudziestu paru mln zł z pełną infrastrukturą i to jest zadanie, które możliwości budżetowych Gniezna nie przekracza i powinno zostać podjęte, bo sytuacja przecież sama się nie rozwiąże. To tam właśnie coraz więcej mieszkańców centrum buduje domy i się przenosi, tam osiedlają się ludzie młodzi, którzy mają dzieci i to zapotrzebowanie na nową placówkę szkolną będzie rosło – uważa poseł PiS.

Polityk apeluje, kończąc: - Chciałbym zwrócić się z apelem do wszystkich mieszkańców Gniezna, ale przede wszystkim do samorządowców i do pana prezydenta o poważne potraktowanie potrzeb oświatowych naszego miasta i o przygotowanie takiej inwestycji w postaci budowy nowej szkoły. Oczywiście można tak czy inaczej wykrawać te obwody szkolne przy dotychczasowej sieci szkół. Od tego jednak poprawy nie będzie, a biorąc pod uwagę to, że niektórzy mieszkańcy osiedla Pustachowa do SP 8 mają do pokonania odległość 2-3 km, a do centrum miasta będą mieli 4-5 km, to nie jest to szkoła „w pobliżu”, biorąc pod uwagę realia miejskie – podsumowuje Z. Dolata.

1 komentarz

  • jawnot
    jawnot czwartek, 09, luty 2017 14:52 Link do komentarza Raportuj

    Dolata niech wybuduje najpierw szpital powiatowy a nie mydli nam oczu o budowie nowej szkoły i nietrafionej reformie oświatowej. Jak można tego gościa jeszcze tolerować a tym bardziej wybierać w głosowaniu ????? TRUDNO BĘDZIE POSPRZĄTAĆ PO PISIE.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.