http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Odtwarzamy „Kipę” – wyspę na stawie w Łagiewnikach Kościelnych

Wyróżniony Odtwarzamy „Kipę” – wyspę na stawie w Łagiewnikach Kościelnych

W październiku został zakończony drugi etap prac przy odtwarzaniu stawu z wyspą w Łagiewnikach Kościelnych. Podobnie jak w ubiegłym roku wykonano sporo prac, dzięki którym to miejsce wypiękniało i można śmiało powiedzieć, że stało się ono wizytówka wsi.


W tym roku wokół stawu powstała ścieżka dydaktyczna, przy której ustawiono kilka starych maszyn rolniczych przekazanych przez mieszkańców miejscowości. Przy maszynach zostały umieszczone tabliczki informacyjne. Powstała też duża tablica informacyjna, na której z jednej strony zawarte są informacje na temat miejsca i jego historii, a z drugiej widnieją zdjęcia z realizacji projektu.

Zadbano również o walory przyrodnicze. Dzieci i dorośli posadzili 523 drzewa i krzewy. Ponadto na drzewach zawieszono budki lęgowe dla ptaków, które wykonali uczniowie z miejscowej szkoły podstawowej. Ciekawostka są pływające po stawie dwie budki lęgowe dla kaczek. Każda z nich jest przeznaczona dla trzech kaczych rodzin.

W celu zapewnienia stałego poziomu wody w stawie naprawiono dopływ z pobliskiej hydroforni, który był zniszczony i niedrożny. Dzięki niemu wody ze stacji uzdatniania wody mogą zasilić staw w okresach suszy, a w czasie dużych opadów nadmiar wody jest odprowadzany ze stawu za pomocą  rowu melioracyjnego.

Najciekawszym fragmentem  projektu była budowa mostu pływającego na wyspę, na której znajduje się stara murowana lodownia. Do wejścia na most oraz na wyspę prowadzą schody. Całość zabezpieczona jest barierkami, które montowali mieszkańcy wsi. Dodatkowo kilku mieszkańców wykonało balustrady ochronne, które zostaną zamontowane na wyspie. Piasek na podbudowę pod schody i kostkę brukową zakupili i przywieźli rolnicy z Łagiewnik Kościelnych. Zakupiono również ławki parkowe, które mieszkańcy skręcili i zamontowali wokół stawu do wcześniej wkopanych elementów betonowych. Dodatkowo zakupiono i zamontowano kosze na śmieci.

Realizacja projektu przy rewitalizacji „Kipy” przyciągnęła mieszkańców w każdym wieku, zarówno dzieci jak i dorosłych, którzy poświęcili swój wolny czas, by dołożyć swoją symboliczną cegiełkę do poprawy fragmentu swojej przestrzeni publicznej.

Przy okazji był to również czas na refleksje i opowieści, związane zarówno z zespołem dworsko-parkowym, jak i stawem. Najbardziej jednak cieszy fakt, że w społeczną pracę było zaangażowanych wiele osób, dla których poczucie własnej wartości i odpowiedzialności za wspólne dobro jest niezmiernie ważne.

Koszt:
Dotacja Samorządu Województwa Wielkopolskiego – 30 000 zł
Wkład finansowy z budżetu gminy 27 584,11 zł, w tym 10 000 zł z funduszu sołeckiego
Wkład własny mieszkańców (praca własna, praca sprzętu, wkład rzeczowy) razem – 21 250 zł

Ostatnio zmienianyśroda, 15 listopad 2017 12:51

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.