http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Nowa oferta dla studentów już prawie gotowa

Wyróżniony Nowa oferta dla studentów już prawie gotowa

Instytut Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie chce otworzyć nowy rozdział w swojej działalności. Najprawdopodobniej od roku akademickiego 2018/2019 uczelnia będzie proponowała cztery kierunki studiów stacjonarnych. Nowością ma być logistyka, która będzie wykładana w oparciu o nowoczesne  formy kształcenia na miarę XXI wieku.


 Nowa oferta dydaktyczna gnieźnieńskiej uczelni działającej w ramach Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ma być odpowiedzią na wyzwania, które stawia obecnym czasom rynek pracy. Uczelnia została właśnie beneficjentem programu POWER (Program Operacyjny: Wiedza – Edukacja – Rozwój), dzięki któremu zarówno studenci, jak i sami wykładowcy będą mogli czerpać wiele korzyści dla swojego rozwoju. – Instytut Kultury Europejskiej musi i chce zmieniać się wraz ze zmieniającymi się oczekiwaniami społecznymi – mówi prof. Marek Kaźmierczak, zastępca dyrektora w IKE, który przedstawił dziś kilka założeń programu, który będzie realizowany przez najbliższe 4 lata, które liczone są jako sezony akademickie. – Odchodzimy od takiego teoretycznego ogólnoakademickiego sposobu myślenia, tylko wybraliśmy taki sposób myślenia i działania, który idzie w kierunku praktycznym i żeby praktyka nie była tylko postulatem albo jakimś pustym słowem. Już sam kierunek „komunikacja europejska”, czyli nasza oferta sztandarowa, on został kompletnie przedefiniowany. W ramach programu będą zupełnie innowatorskie zajęcia dla naszych studentów z praktykami w świecie kultury i biznesu, a studenci będą mieli opłacane wyjazdy po krajach europejskich, a ponadto zamierzamy tutaj stworzyć laboratorium komunikacji cyfrowej, a czegoś takiego u nas jeszcze nie było z  najnowocześniejszym oprogramowaniem w komunikacji audiowizualnej – dodaje prof. Kaźmierczak.

Nad nowym programem zajęć dydaktycznych i praktycznych pracują kierownicy  poszczególnych kierunków studiów. – To, co chyba jest najważniejsze, wprowadzamy przedmioty, których do tej pory na uczelni nie było, czyli w programie naszych studiów będą: startupy, networki, researche czy retoryka stosowane. Pierwsza specjalność to media relations, a druga to zarządzanie instytucjami kulturalnymi. My wchodzimy w świat wirtualny i nie potrafimy nad nim zapanować, a więc będziemy kształcić u nas specjalistów w tym zakresie – zapowiada prof. Elza Grzelak, opiekun studiów na kierunku komunikacja europejska.

Nowe perspektywy są otwierane przed chętnymi na studia magisterskie, ale nie tylko, a chodzi o kształcenie fachowców w dziedzinie kultury. – Nasz kierunek to jedyny taki kierunek w Polsce. Jego bazą było tradycyjne kulturoznawstwo, które wymagało innego spojrzenia i teraz na pierwszym miejscu stawiamy w nim działania praktyczne, bo chcemy wyzwolić w studentach kreatywne i twórcze myślenie. Na pierwszym stopniu studiów proponujemy dwa kierunki: animacja ruchu turystycznego i promocja dziedzictwa kulturowego, a na drugim stopniu będą prowadzone dwa kolejne kierunki: menadżer kultury w środowisku lokalnym i narzędzia cyfrowe w promocji kultury i to jest nowość – zauważa prof. Beata Frydryczak, opiekun studiów na kierunku projektowanie kultury.

Rozwija się także kierunek najnowszy, czyli cywilizacja zachodnioeuropejska. – To jest program studiów, który bazuje na historii, ale rozumianej już niezwykle nowocześnie. Zachowujemy oczywiście wykłady, czy formę, która charakteryzuje się każdy uniwersytet, ale dokładamy coraz więcej przedmiotów praktycznych, żeby rozwijać umiejętności i to jest dzisiaj prawie pół na pół, a 30 proc. zajęć zależy od studenta, a więc dajemy mu wolny wybór, żeby mógł się dobrze rozwijać i wybierać to, co go interesuje najbardziej – tłumaczy mgr Kajetan Jagodziński z Zakładu Kultury Zachodnio-Europejskiej przy Instytucie Kultury Europejskiej w Gnieźnie, który oferuje specjalność: dziedzictwo cywilizacji zachodu w kontekstach medialnych.

Uczelnia na przełomie maja i czerwca ma dostać pozwolenie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na uruchomienie nowego kierunku studiów, którym będzie logistyka, a projekt prowadzić ma wspólnie z Wydziałem Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. – Uruchomiliśmy sieć kontaktów w firmami lokalnymi, z którymi rozpoczynamy szeroką współpracę na wszystkich kierunkach, o których dziś mówimy, a przede wszystkim na tym nowym, czyli logistyce – podkreśla dr Kamil Wasilkiewicz, który koordynuje podjęte działania w tym zakresie. – Na logistyce będą tradycyjne godziny przeznaczone na wykłady i ćwiczenia, ale pojawi się tutaj mnóstwo godzin warsztatowych, które poprowadzą różni specjaliści, praktycy i eksperci zewnętrzni. Udało się nam nawiązać współpracę z naprawdę dużymi podmiotami, to jest m. in. Volkswagen, Altom czy In Alfa. Myślę, że każdy młody człowiek znajdzie na tym kierunku coś dla siebie – zachęca dr K. Wasilkiewicz.

- Ta logistyka powstawała w wyniku ogromnej pracy wykonanej przez doktora Kamila Wasilkiewicza i jest poparta badaniem, bardzo wnikliwym, rynku lokalnego pod kątem tego, czy ten logistyk i ten fachowiec będzie kiedyś miał szansę zatrudnia w Gnieźnie i w regionie. Odpowiedź na to pytanie była zdumiewająco pozytywna i stąd podjęliśmy ryzyko uruchomienia takiego kierunku, bo musimy mieć tutaj wsparcie dużo szersze i te firmy są tutaj koniecznością, ale wsparcie jest także potrzebne w obrębie uniwersytetu i dlatego sięgnęliśmy po pomoc mocnego w strukturach UAM Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, który ułatwił nam przejście szeregu procedur w obrębie naszej uczelni, a to połączenie sił jest korzystne dla obu stron – podsumowuje prof. Leszek Mrozewicz, dyrektor Instytutu Kultury Europejskiej w Gnieźnie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.