http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Przyjechali poznać system polityki socjalnej w Polsce

Wyróżniony Przyjechali poznać system polityki socjalnej w Polsce

Z trzydniową wizytą studyjną do Gniezna przyjechała dziś delegacja samorządowców z niemieckiej miejscowości Teltow-Flaeming, którzy zajmują się pracą socjalną. Podczas swojego pobytu w Pierwszej Stolicy Polski będą zapoznawani z polską polityką socjalną. Odwiedzą tym samym kilka naszych jednostek, które działają na tym polu.


Gościom zorganizowano dość bogaty plan wizytacji oraz krótki program zwiedzania. – Z tego, co już zdążyłam się zorientować, to nasza praca jest troszkę inaczej ustawiona w tym zakresie niż jest w Niemczech. My pokażemy im nasze doświadczenia wynikające z pracy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie czy Centrum Aktywizacji Zawodowej LARGO, które zajmuje się osobami niepełnosprawnymi, a także pochwalimy się naszym Młodzieżowym Ośrodkiem Socjoterapii – mówi Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński. – To jest w naszym systemie dość istotne i to pokażemy całościowo, jak wygląda u nas cały system wsparcia dla rodzin oraz młodzieży, która przechodzi jakieś kłopoty i dla osób niepełnosprawnych – tłumaczy B. Tarczyńska.

Wizyta zostanie oczywiście wzbogacona w kilka innych punktów o mniej oficjalnym charakterze. – Na koniec będziemy chcieli pokazać kawałek naszej lokalnej historii, a więc będzie wizyta w naszej katedrze i w Muzeum Początków Państwa Polskiego. Potem na pewno porozmawiamy o tym, jak tego typu praca wygląda u naszych partnerów i być może też wyciągniemy jakieś wnioski z tej wymiany informacji – zaznacza pani starosta.

- Jestem u państwa po raz pierwszy i po tej wizycie będę mógł coś więcej powiedzieć na temat całości zagadnienia. Nas interesuje cała polityka socjalna w powiecie gnieźnieńskim, jak również cały polski system socjalny. Ja zajmuję się pracą z młodzieżą i na rzecz pomocy socjalnej dla młodzieży i mnie osobiście to interesuje najbardziej – mówi Ralf Muller z Urzędu ds. młodzieży w powiecie Teltow-Flaeming w Niemczech.

Plan zwiedzania też wygląda obiecująco: – Dostaliśmy od pani starosty kompleksowy program wizytacji ośrodków zajmujących się pracą socjalną i jesteśmy tym bardzo zainteresowani. Chcemy w ten sposób poznać ten cały program od strony praktycznej, bo tu jest ważne również spojrzenie od strony rodziny i od strony współpracy ze związkami, które na rzecz rodzin pracują. Mam nadzieję, że wiele się wzajemnie od siebie nauczymy i że ta wymiana doświadczeń będzie owocna w tym zakresie – dodaje R. Muller.

Podczas spotkania powitalnego kilka wątków na temat systemu pomocy rodzinie w formie wprowadzenia do gości skierowała Elżbieta Pilarczyk, która tłumaczyła, na czym polega przeniesienie zadań współpracy z rodzinami na szczebel powiatowy. – Nam została przypisana już dawno praca z rodzinami zastępczymi i współpraca ze stowarzyszeniami, które działają w obszarze pomocy społecznej. W 2012 roku weszła w życie ustawa, która troszeczkę rozdzieliła zadania pomocy społecznej i to wynikało z tego, że ludzie pracujący z rodzinami zastępczymi nie chcieli być utożsamiani z tą typową pomocą socjalną i tego typu świadczeniami. Odtąd właśnie w Polsce powstały takie zawody, jak koordynator w rodzinnej pieczy zastępczej i asystent rodziny – opowiada Elżbieta Pilarczyk, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.