http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Łubowo przyjaźniejsze dla rowerzystów

Wyróżniony Łubowo przyjaźniejsze dla rowerzystów

Nowa ścieżka rowerowa została właśnie otwarta w gminie Łubowo na odcinku łączącym miejscowości Owieczki – Myślęcin – Strychowo. Jej długość to trzy kilometry, na których docelowo będą mogli poruszać się przede wszystkim uczniowie uczęszczający do pobliskiej szkoły podstawowej, ale nie tylko.


We wtorkowe przedpołudnie w Urzędzie Gminy w Łubowie odbyło się robocze spotkanie z radnymi i sołtysami miejscowości, przez które przebiega nowa ścieżka rowerowa. Inwestycję zrealizowano na bazie projektu „Zintegrowany Niskoemisyjny Transport w Powiecie Gnieźnieńskim – Gmina Łubowo”. Koszt budowy tego ciągu pieszo-rowerowego wyniósł ok. trzy miliony złotych, a droga ma charakter przesiadkowy, czyli dodatkowo została jeszcze zgodnie z przepisami doświetlona. – To bardzo istotna rzecz i trafiona inwestycja przy drodze wojewódzkiej. Ścieżka jest pełnowymiarowa, asfaltowa, 3-kilometrowa, z funkcjami przesiadkowymi, za rowem w większości, czyli jest bezpieczna – mówi Andrzej Łozowski, wójt gminy Łubowo. – Droga do tej pory w fatalnym stanie, bez poboczy i jazda nią rowerem to niemal samobójstwo, bo jest wąska, a do tego jest bardzo duży ruch. Ścieżka kosztowała nas równo 3 100 000 złotych, z czego dofinansowanie to 1 300 000 złotych – wylicza gospodarz gminy Łubowo.

I rzeczywiście bezpieczeństwo jest tutaj najważniejsze. – To jest teraz chyba najładniejsza ulica patrząc na całą gminę. Co jeszcze jest ważne, to że dzieci jadące do szkoły rowerem ze Strychowa, na zajęcia popołudniowe w szczególności, będą jechały bezpiecznie, a rodzice nie będą musieli się już o to martwić i o to nam chodziło – komentuje inwestycję A. Łozowski, który zapowiada już powstanie następnych ścieżek rowerowych na terenie jego gminy. – Tych ścieżek powstanie więcej na terenie gminy. Już niedługo ogłosimy przetarg na ścieżkę rowerową do Lednogóry, tam gdzie mamy  Dworzec Kolejowy i tam powstanie kolejne centrum przesiadkowe z istniejących już ścieżek, tj. 2,5 kilometra, bo już pozyskaliśmy na to z WRPO milion złotych. Na następne lata przygotowujemy projekt ścieżki rowerowej do Dziekanowic, żeby skomunikować Drogę Krajową nr 5 z plażami, bo tam trochę zamierzamy przebudować i zrobić takie centrum wypoczynkowe, jakie jest w Lednogórze. Są jeszcze inne miejsca, które trzeba w ten sposób połączyć i tutaj też rozmawiamy w Wydziałem Dróg Wojewódzkich, bo chcemy dotrzeć do granicy z gminą Kłecko, mam oczywiście na myśli Komorowo i mam nadzieję, że gmina Kłecko też dołączy do tego pomysłu, by ten ciąg brakujący połączyć, by dzieci od tej strony też mogły dojeżdżać do szkoły – zapowiada A. Łozowski.

Przy ścieżkach rowerowych zostały zamontowane także wiaty, pod którymi przy stojakach będzie można zostawić swój jednoślad, by dalej podróżować np. autobusem ze Strychowa do Gniezna i z powrotem, co właśnie może posłużyć zmniejszaniu ilości spalin na całym terenie. – Ta ścieżka już nam służy i sama nawet z niej korzystam prawie codziennie, da się zauważyć wzmożony ruch rowerowy. To jest droga bardzo bezpieczna, z której dużo osób, nie tylko z Owieczek, ale z wszelkich okolic korzysta. Nie tylko rowerem można spokojnie się poruszać po niej, bo można też wyjść z dziećmi na spacer, a wcześniej praktycznie to nie było niemożliwe – podkreśla Natalia Borzykowska, sołtys Owieczek.

Ostatnio zmienianywtorek, 28 sierpień 2018 11:06

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.