http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Wakeboardowa przygoda za darmo?

  • Napisane przez Wojciech Orłowski
  • Dział: Sport
  • 0 komentarzy
Wyróżniony Wakeboardowa przygoda za darmo?

Kto tego jeszcze nie spróbował, ten powinien się zdecydować i to najlepiej jeszcze tego lata, tym bardziej, że okazja jest niecodzienna. Wakeboardową przygodę można przeżyć w te wakacje bezpłatnie w ramach programu przygotowanego przez Urząd Miejski w Gnieźnie. O tym, że warto z niego skorzystać przekonywali dziś organizatorzy przedsięwzięcia, które potrwa do końca września.


Projekt wakacyjnych, i co istotne darmowych lekcji wakeboardu jest finansowany w ramach zadania "Profilaktyka uzależnień i przeciwdziałania przemocy w rodzinie przez sport dla mieszkańców miasta Gniezna". – Nam jest bardzo bliska idea ożywiania wypoczynku w okolicy jeziora Winiary. Cały czas trwają prace porządkowe, jeśli chodzi o teren zielony wokół tego jeziora, bo powstały tu już nowe ścieżki do spacerowania i ścieżki rowerowe, a wokół jeziora jest promenada, która umożliwia i bieganie, i jazdę na rowerze. To oblicze jeziora się zmienia i widzimy, że coraz więcej spacerowiczów tutaj przebywa, a więc mieszkańcy chcą wypoczywać na tym terenie – mówi Michał Powałowski, wiceprezydent Gniezna, bardzo zachwalający nową dyscyplinę sportową, która pojawiła się na terenie miejskim.

– Dodajemy więc nową atrakcję w postaci wakeboardingu, bo chcemy popularyzować tę formę aktywnego wypoczynku i stąd od lipca mamy tutaj możliwość i w ramach funduszu alkoholowego, a więc prowadząc profilaktykę przez sport uruchomiliśmy takie zajęcia bezpłatne i je kierujemy do wszystkich mieszkańców, którzy chcą nauczyć się pływania na desce. Co weekend są prowadzone tutaj także zajęcia dodatkowe, tematyczne i np. jest mowa o bezpiecznym wypoczynku nad wodą czy ćwiczeniach na desce – zachęca M. Powałowski.

Darmowych lekcji można zasięgać każdy piątek w godz. 9.00 – 15.00 i w niedzielę w godz. 9.00 – 13.00 i co warte podkreślenia, że choć sport ten wydaje się rzeczą trudną, a nawet niebezpieczną, to wcale takim nie jest. – Początki są trudne z racji tego, że trzeba się trochę przemóc, znaleźć równowagę i stanąć nad deską, a potem koordynować swoje ruchy. Na początku wszystkie mięśnie pracują i staramy się utrzymać równowagę. Po kilku wejściach jest dużo lepiej  – przekonuje Marcin Szaj, właściciel Wake Parku, który znajduje się nad jeziorem Winiary, niedaleko ogródków działkowych. – Ludzie po kilku minutach, a w najgorszych przypadkach po pół godziny próbowania zaczynają pływać i widzą w tym naprawdę dużo radości – dodaje.

Na koniec prosimy o krótką definicję tego sportu. – Chyba możemy skrócić definicję tego sportu do ślizgania się deską po wodzie za wyciągiem. Nogi mamy przyczepione do deski, dobranej odpowiednio do takiego uczestnika. To jest trochę podobne do snowboardu, czyli stoimy na jednej desce i tam korzystamy ze stoku, a tu korzystamy z tego wyciągu. To jest w Polsce nowy sport i na pewno potrzebuje on promocji, bo jest na rynku od kilku lat, ale cały czas jest niszowy i kojarzy się jako sport drogi, niedostępny. Na początku to się gdzieś odbywało za motorówką, co się wiązało z drogim sprzętem, z paliwem i ograniczonymi możliwościami, jeśli chodzi o dostęp do jeziora. Od kilku lat instalowane są takie wyciągi, jak ten, w miejscach bardziej dostępnych, w miastach i on staje się coraz bardziej dostępny, coraz bardziej popularny – przekonuje M. Szaj.

Na darmowe lekcje wakeboardingu trzeba wcześniej się zapisać, najlepiej telefonicznie – 737 440 066.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.