http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Noc Muzeów: wracamy do PRL-u!

Wyróżniony Noc Muzeów: wracamy do PRL-u!

Połowa maja, to czas najwyższy, by ogłosić nadejście Nocy Muzeów, która od lat kilku jest tradycyjnie organizowana w największych polskich miastach. W programie zwiedzania są rzecz jasna aż trzy muzea gnieźnieńskie, które za darmo udostępnią swoje podwoje dla każdego chętnego. Tematem wspólnego zwiedzania w tym roku będą czasy PRL-u, które zostaną ukazane z wielu ciekawych perspektyw. Szykowana jest także pewna niespodzianka, której szczegóły na razie nie są nam bliżej znane.


Rozbudowywana rokrocznie struktura tego wydarzenia doprowadziła nas właśnie do takiego momentu, kiedy darmowe zwiedzania w ramach Nocy Muzeów będziemy mieli przez dwie soboty z rzędu, co jest wyjściem naprzeciw wcześniejszym oczekiwaniom. - To jest nowość, bo mamy rzeczywiście dwie Noce Muzeów w tym roku. W najbliższą sobotę, 20 maja zapraszamy do Parowozowni oraz Muzeum Techniki i to jest część pierwsza, a część druga jest tydzień później, 27 maja w naszym muzeum – zapowiada dr Michał Bogacki, dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

Pierwsze wydarzenie jest połączone z nadchodzącymi Dniami Pary, które organizowane są od 18 do 21 maja w Gnieźnieńskiej Parowozowni. Jednak momentem kulminacyjnym będzie właśnie 20 maja. - Mamy tego dnia całą serię propozycji, od naszej wystawy czasowej pt. „Technika PRL-u” i od jej zwiedzania rozpoczynamy Noc Muzeów o godz. 18.00 – mówi Krzysztof Modrzejewski, prezes Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei. - O godz. 19.00 ruszamy spod bramy parowozowni na stację wąskotorową, tam będzie zwiedzanie pt. „Mała Kolej Czasów Dawnych” i po raz pierwszy zobaczymy warsztaty wąskotorówki. Najpierw wejdziemy do środka, obejrzymy te stare maszyny, a potem zobaczymy wagon, który dziś właśnie przyjechał na stację i jest świeżo po remoncie. Poznamy zatem kawałek historii kolejki wąskotorowej – zaprasza K. Modrzejewski.

O godz. 20.00 wychodzi wycieczka pt. „Gniezno by night”. - Idziemy śladami PRL-u w naszym mieście. Dowiemy się np., gdzie była kiedyś komenda Milicji Obywatelskiej i Urząd Bezpieczeństwa, które budynki szybciej trzeba było w tamtych czasach omijać – opowiada dalej prezes GSMK. Na koniec, ok. godz. 22.00 na terenie parowozowni jest szykowana wielka parada małych lokomotyw. - To jest kolejka parkowa PEC na jej modelu lokomotyw w skali 1:10 i będziemy zobaczyć mogli tu polskie i niemieckie konstrukcje, które poruszają się torami przy podświetleniu. O godz. 23.00 będzie jeszcze zwiedzanie parowozowni z latarkami, po ciemku – zachęca K. Modrzejewski.

Muzeum Techniki przy ulicy Wrzesińskiej startuje również tego dnia o godz. 18.00 i będzie otwarte do godz. 23.00 lub nieco dłużej w razie większego zainteresowania. - U nas będą pojazdy zabytkowe, głównie motocykle z PRL-u, którymi jeździli nasi dziadkowie i na których też nasze matki zakochiwały się w naszych ojcach, a więc będą WS-ki, SHL-ki czy Junaki, ale mamy również pojazdy samochodowe. Na terenie naszego zaplecza będzie ognisko z kiełbaskami i każdy chętny będzie ją mógł sobie upiec samemu na tym ognisku – deklaruje Sławomir Gronek, członek klubu Classic Gniezno. Na zewnątrz planowana jest także wystawa samochodowych od pojazdów strażackich po auta klasyczne. - Będziemy mieli ten wóz strażaki, tj. Ford amerykański. Ponadto ma dojechać strażacki Żuk oraz Autosan. Oczywiście nie może słynnych osobowych samochodów, już się tu zapowiedział Klub Syren i Warszaw z Nekli, ale zapewne dojedzie też ktoś z Automobilklubu Wielkopolskiego – dopowiada Piotr Wawrzyniak z klubu Klasyczne Gniezno.

Na sobotę, tydzień później – 27 maja zaprasza Muzeum Początków Państwa Polskiego przy ulicy Kostrzewskiego, a tam czeka równie dużo atrakcji. - Głównym punktem naszej akcji jest wystawa „Gniezno w PRL-u”, tutaj wyróżniliśmy okres od 1945 do 1989 roku. To jest taka prezentacja, która ma szerzej zasygnalizować, że nasze muzeum jest zainteresowane powojenną historią Gniezna i że chcemy współpracować z naszymi mieszkańcami, by zająć się tym tematem zarówno wystawienniczo, ale także naukowo. I tu propozycja konkursowa, zbieramy fotografie z lat 1945-1989, które można do nas przynosić osobiście lub przesłać w wersji elektronicznej do 21 maja na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. informuje Magdalena Robaszkiewicz.

Skorzystać można też z tradycyjnych oprowadzań z muzealnikami po wszystkich wystawach obecnie czynnych, ale również przewidziano: konfrontacje muzealne, kiermasz książek, rozmowy przy meblach oraz równoległe zabawy dla dzieci i dorosłych. - To będą różnego rodzaju gry i zabawy dla dzieci oraz młodzieży, w które kiedyś wszyscy się bawili, gdy nie było jeszcze internetu i komputerów, ale radzono sobie jakoś z tym na inne sposoby. W ramach jednego z pozostałych konkursów można będzie wygrać fotel dyrektora, nie mój fotel, tylko taki, który przed laty używali poprzedni dyrektorzy w PRL-u. Szykujemy jeszcze jedną atrakcję, ale nie zdradzę jeszcze, jaka to jest atrakcja, ponieważ jesteśmy w trakcie jej załatwiania, więc jeżeli by coś nie wypaliło, to nikt potem nie będzie do nas miał pretensji, choć muzealnikom zawsze wszystko wychodzi, więc proszę się nie przejmować – podsumowuje żartem M. Bogacki, dyrektor MPPP w Gnieźnie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.