http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Tadeusz Kościuszko w gnieźnieńskim Urzędzie Miejskim

W holu głównym Urzędu Miejskiego odbył się dzisiaj wernisaż wystawy Wojciecha Śmieleckiego z okazji roku Tadeusza Kościuszki. Wszyscy zebrani goście mogli podziwiać zasoby zgromadzone na przestrzeni lat przez tego gnieźnieńskiego kolekcjonera. Na wystawie znalazły się znaczki z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki, monety, banknoty, kilka medali, a także książki, w których zostały opisane dzieje i jego losy.


Po przeczytaniu książki napisanej przez Barbarę Wachowicz, której bohaterami licznych biografii są wielcy i zasłużeni Polacy, autor wystawy zdecydował się na uczczenie Roku Kościuszkowskiego. Jak podkreślił W. Śmielecki zdobył on wszystkie znaczki z podobizną tego wielkiego zasłużonego bohatera, które wydała Poczta Polska. - Wśród nich znajduje się znaczek amerykański z jego wizerunkiem wydany w 1933 roku. Prócz tego w kolekcji znajdują się również znaczki białoruskie oraz litewskie - zaznacza.

Warto podkreślić, że wernisaż ten zorganizowano w dość nietypowym miejscu - hol Urzędu Miejskiego w Gnieźnie, który zamienił się w przestrzeń o bogatej historii. - Po raz pierwszy mam przyjemność otwierać wystawę w pełni poświęconą Tadeuszowi Kościuszce, wybitnemu polskiemu dowódcy, ale nie tylko wojskowego, ale także politycznego - wyjaśnia Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.

Wojciech Śmielecki umożliwił mieszkańcom Gniezna zapoznanie się z kartami pocztowymi oraz znaczkami poświęconymi polskiemu generałowi. - 15 października przypada dwusetna rocznica śmierci Kościuszki. Tuż na przeciwko Urzędu znajduje się Park im. Tadeusza Kościuszki, chcemy umieścić tam zaprojektowaną już tablicę upamiętniającą i przedstawić mieszkańcom skąd wziął się ten park i od kiedy nosi imię tego wielkiego bohatera - tłumaczy T. Budasz.

Warto, abyśmy pamiętali o naszej historii, losach wielkich Polaków, których poczynania wpłynęły i zmieniły nasz świat. Jest to zapewne świetna okazja do szerzenia patriotycznej świadomości polskich obywateli.

Jak wskazuje senator Robert Gaweł, T. Kościuszko był wybitnie utalentowany. - Skończył on Szkołę Rycerską ustanowioną przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Uczył się sztuki inżynierii we Francji, a później przeniósł do Stanów Zjednoczonych, gdzie wspomagał Amerykanów w wojnie o niepodległość - podkreśla senator. Należy zaznaczyć, że stał się on drugą postacią, tak silnie wpisaną w dzieje walki o amerykańską niepodległość, tuż obok Kazimierza Puławskiego. - Tadeusz Kościuszko budował, między innymi fortyfikację w Filadelfii czy Saratodze - wyjaśnia.

Wystawa jest dostępna dla zwiedzających do 20 października 2017.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.