http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Królik Kolejarz dołączył do Traktu Królewskiego

Wyróżniony Królik Kolejarz dołączył do Traktu Królewskiego

Choć pogoda wciąż daleka od wiosennej, to na ulicach Gniezna pojawiają się kolejne elementy tworzącego się właśnie Traktu Królewskiego. Dziś na trasie nowego szlaku turystycznego w naszym mieście pojawiły się trzy nowe króliki.


Niewielkie figurki odlane z brązu (o wadze ok. 40-50 kg każda) powoli wypełniają infrastrukturę, która od kilku tygodni jest tworzona w naszej miejskiej przestrzeni i na naszych oczach stają się one wizytówką naszego miasta. – Jesteśmy przy skwerze, który nie został jeszcze ukończony, jest fundament pod tego królika i tutaj dojdzie następnie trochę zieleni i bruku, a już dziś zostaje zamontowany Królik Kolejarz, który stanął w pobliżu dawnych domów kolejowych przy skrzyżowaniu ulic Pocztowej i Chrobrego oraz niedaleko stacji kolejowej. To jest nawiązanie do bardzo bogatej historii kolejowej w Gnieźnie, m. in. do naszej parowozowni – mówi Damazy Gandurski z Wydziału Promocji i Kultury w Urzędzie Miejskim w Gnieźnie.

W godzinach popołudniowych na dwóch innych ulicach pojawiły się dwie inne figurki. – Niedaleko miejsca, w którym odbywają się nasze coroczne Koronacje Królewskie dziś pojawi się Woj Piastowski i który nawiązuje bezpośrednio do drużyny wojów Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego. Trzeci montowany dziś królik, to Królik Lekarz i to jest lekarz średniowieczny z charakterystyczną maską chroniącą od zarazy i tykający szczurka, który jest symbolem plagi, która dotknęła także nasze miasto w tamtym okresie – dodaje D. Gandurski.

Na całym szlaku stanie pięciu królów koronowanych w Gnieźnie, 15 królików nawiązujących do późniejszych dziejów miasta i dwie legendy. – To będą legendy wczesnopiastowskie, czyli Legenda o Lechu, chyba doskonale wszystkim znana. Lech będzie wskazywał to miejsce, w którym Lech założył swój gród i legendarne państwo Polan, a więc Wzgórze Lecha właśnie. Druga, to Legenda o Piaście i tu znów przypominamy oryginalne brzmienie tej legendy, bo u Galla Anonima jest mowa o Piaście Oraczu, który właśnie w Gnieźnie zdobył władzę po tym, jak myszy zjadły Popiela i ten Piast Oracz ze swoim synem Siemowitem stanie wkrótce w Parku Miejskim im gen. Andersa – opowiada o dalszej części inwestycji.  

Niewykluczone, że całość prac montowania kolejnych elementów zostanie zakończona przed końcem listopada. Być może jeszcze przed końcem sezonu turystycznego wystartuje przygotowywana gra miejska, która będzie oparta właśnie o całą trasę szlaku. – Pełne informacje o tym Trakcie Królewskim zostaną zamieszczone na specjalnych tablicach informacyjnych, będą również do znalezienia w Info-Kioskach, ale także w formie papierowej w Informacji Turystycznej. Co ważne, będzie dostępna specjalna aplikacja na smartfona, która będzie prowadziła po tym trakcie. Jeżeli wszystko będzie gotowe wcześniej, to ta gra miejska, która już zaczęła powstawać, też zostanie uruchomiona na samą końcówkę tego sezonu turystycznego, ale tego jeszcze gwarantować nie możemy – zapowiada D. Gandurski.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.